Najczęstsze awarie suwnic

Suwnice są urządzeniami wielkogabarytowymi, które służą do podnoszenia dużych elementów w łatwy i szybki sposób. Są zbudowane z konstrukcji nośnej, czyli mostu, który przemieszcza się po torach jezdnych oraz ze specjalistycznego wyciągnika. Suwnice znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jednak ich naprawa może okazać się dość droga. Z tego powodu bardzo istotna jest regularna i […]

suwnice

Suwnice są urządzeniami wielkogabarytowymi, które służą do podnoszenia dużych elementów w łatwy i szybki sposób. Są zbudowane z konstrukcji nośnej, czyli mostu, który przemieszcza się po torach jezdnych oraz ze specjalistycznego wyciągnika. Suwnice znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jednak ich naprawa może okazać się dość droga. Z tego powodu bardzo istotna jest regularna i profesjonalna konserwacja tych urządzeń. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze awarie suwnic oraz jak ich uniknąć.

Z czego mogą wynikać najbardziej popularne awarie suwnic?

Wspomniane urządzenia mogą pracować w kilku trybach, od użytkowania nieregularnego po bardzo intensywne. Wynika z tego, że jeśli suwnica przeznaczona jest tylko do pracy od czasu do czasu, ale poddawana jest dużym obciążeniom, prawdopodobieństwo jej awarii staje się znacznie większe.

Jak przekonują eksperci z firmy Elwiko: ,,Zły dobór suwnicy do danego rodzaju pracy może powodować jej częste i rozległe awarie, dlatego warto wcześniej przeanalizować, jaki typ urządzenia będzie konieczny dla firmy. Usterki mogą skutkować wysokimi kosztami naprawy, ale też przestojami w pracy, które mogą generować jeszcze większe straty’’.

Częstym powodem awarii suwnic jest też ich nieodpowiednia konserwacja lub jej całkowity brak. Chodzi tu przede wszystkim o regularne przeglądy techniczne, wykonywane przez profesjonalny serwis maszyn. Warto również po każdym cyklu pracy sprawdzać stan ogólny suwnicy oraz ewentualny brak jej elementów składowych. Ważna jest też odpowiednia eksploatacja maszyny. Każdy użytkownik powinien dokładnie zapoznać się z zasadami pracy suwnicy oraz dopuszczalnym obciążeniem.

Jakie są najczęstsze awarie suwnic?

Urządzenie, które jest używane częściej i bardziej intensywnie niż jest to określone w instrukcji obsługi, jest narażone na uszkodzenia zmęczeniowe. Należy do nich pękanie spoin, szybkie zużycie kół i łożysk oraz odkształcenia całej konstrukcji. W suwnicy może ulec także uszkodzenie silnika, czyli najważniejszy element w pracy tej maszyny. Silniki z biegiem czasu tracą swoją moc wyjściową, przez co całe urządzenie nie jest już w stanie podnosić dużych ciężarów. Wiąże się to nie tylko ze spadkiem wydajności przedsiębiorstwa, ale też narażeniem pracowników na niebezpieczeństwo, jeśli suwnica przestanie sprawnie działać podczas użytkowania. Bardzo popularną usterką jest psucie się haków, które podtrzymują dany przedmiot na odpowiedniej wysokości. Przy wyborze suwnicy warto zwrócić szczególną uwagę na trwałość tego elementu, ponieważ jego uszkodzenie może skutkować upuszczeniem przedmiotu.

śr. ocena 5 / głosów 1