Zakładanie trawnika z rolki – gdzie, jak i kiedy?

Trawniki z rolki to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na samodzielne wysiewanie trawników i cenią szybkie oraz skuteczne metody działania. Można je zakładać przez cały rok w każdym rejonie Polski i nie są zbyt wymagające pod kątem warunków glebowych oraz pielęgnacji. Jak je zakładać?

Dzięki trawnikom rolowanym możemy cieszyć się piękną, bujną zielenią w naszym ogrodzie. Mogą być stosowane na terenach o dużym nachyleniu, gdzie zapobiegną erozji gleby lub na płaskich terenach, balkonach i dachach. Pochłaniają pyły z powietrza i wiążą trujące gazy, usprawniając krążenie tlenu w atmosferze. Poznaj techniki ich zakładania.

Po pierwsze przygotuj podłoże

Kluczem do sukcesu w zakładaniu trawnika z rolki będzie odpowiednie przygotowanie pod niego podłoża. Powinniśmy je przekopać, wyrównać, usunąć ewentualne kamienie i gruz, a także wykarczować niepotrzebne drzewa i krzewy. Gleba powinna być lekka i  przepuszczalna.

Wysokiej jakości trawniki rolowane oferuje swoim klientom firma Green Flor, producent trawy i systemów zielonych dachów.

Po drugie montaż trawnika

Trawnik z rolki rozwija się rolka obok rolki. Pamiętajmy, by nie rzucać i nie naciągać trawy. Kurczenie się trawnika jest procesem naturalnym i nie musimy się go obawiać. Ważne natomiast, by rozłożyć trawnik w sposób dokładny  inaczej powstaną szpary między rolkami. Po rozłożeniu trawa ma określoną wilgotność, która stopniowo spada. Rozwinięte rolki należy dociskać do siebie, a wystające brzegi przycinać ostrym nożem lub brzeszczotem. Po ułożeniu trawnik powinien zostać obficie podlany i przywałowany.

Do największych zalet trawników w rolkach należy także fakt, iż mogą być zakładane nawet na trudno dostępnych terenach, takich jak parkingi czy pasy zieleni przy autostradach. Dostosować je można do powierzchni znacznie pochylonych lub na których trawa trudno bytuje. Takie trawniki zabezpieczą teren przed erozją.

Trawniki te można rozkładać także na skarpach i wałach. Jeśli pochyłość jest duża, trawnik mocowany jest w rogach drewnianymi kołeczkami, co zapobiega jego zsuwaniu się aż do momentu przyrośnięcia.

Nawadnianie trawnika

Z zakładaniem trawnika z rolki łączy się także konieczność jego właściwego nawadniania. Stosujemy zasadę raczej więcej, a rzadziej. Wraz z upływem czasu zwiększamy odstępy czasowe między jednym a drugim podlewaniem. W pierwszych tygodniach podlewamy rozłożony trawnik, który  nie przyrósł do podłoża, utrzymując go w wilgoci.

śr. ocena 5 / głosów 5