Oczyszczalnie przemysłowe w szkołach i przedszkolach

Szkoły i przedszkola, podobnie jak wszystkie inne budynki, w których znajdują się toalety, muszą prawidłowo odprowadzać ścieki. Nie zawsze możliwe jest podłączenie się do sieci kanalizacyjnej – w mniejszych miejscowościach i wsiach może ona po prostu nie istnieć. Rozwiązaniem są wówczas oczyszczalnie przemysłowe – które mogą być użytkowane nawet w przypadku przerobu ścieków powyżej 7 m³ na dobę.
Szambo czy oczyszczalnia – które rozwiązanie jest lepsze dla placówek edukacyjnych?
W wielu miejscach, zwłaszcza na wsiach, nie ma możliwości podłączenia wszystkich budynków do zbiorczej kanalizacji. Mieszkańcy muszą sobie wówczas radzić w inny sposób, umieszczając na swoich posesjach na przykład szambo. Tradycyjne, betonowe szamba coraz częściej zastępowane są przez nowoczesne zbiorniki, wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego. Takie szamba są zdecydowanie szczelniejsze, a także mogą zostać umieszczone nawet na terenach, na których występują trudne warunki gruntowe. Zbiorniki bezodpływowe trzeba jednak co jakiś czas opróżniać – co wiąże się z dodatkowymi kosztami, związanymi z przyjazdem firmy, która zajmuje się odbiorem nieczystości. W przypadku szkół i przedszkoli instalacja szamba może być więc nieopłacalna – intensywne wypełnianie zbiornika wiązałoby się z koniecznością jego częstego opróżniania.
Dlatego lepszym rozwiązaniem dla szkół i przedszkoli jest przemysłowa oczyszczalnia ścieków. Podobnie jak szambo jest praktycznie bezobsługowa. Nie wymaga jednak częstego opróżniania – proces oczyszczania ścieków zachodzi bezpośrednio w oczyszczalni. W procesie tym powstaje woda o II klasie czystości, która może być wykorzystana ponownie na przykład do podlewania trawnika.
Zalety oczyszczalni przemysłowej
Niewątpliwą zaletą przemysłowej oczyszczalni ścieków jest fakt, że nie wymaga ona częstego opróżniania. Tym samym zmniejszają się koszty jej eksploatacji. Oczyszczalnia przemysłowa może być wykorzystywana również w miejscach, w których przerób ścieków wynosi powyżej 7 m³ na dobę. Sprawdzi się doskonale nawet w przypadku większych placówek edukacyjnych. Co prawda wody powstałej w wyniku oczyszczania ścieków nie można wykorzystać do picia, jednak nadaje się ona do podlewania przyszkolnego ogródka, rabat kwiatowych, do stworzenia fontanny lub oczka wodnego.
Tym samym oczyszczalnia ścieków może stać się... pomocą edukacyjną. Ponieważ problem nadmiernej produkcji śmieci, odpadów oraz ścieków, a tym samym zmniejszającej się ilości wód pitnych jest poważnym problemem, dzieci na własne oczy mogą zobaczyć, jak wygląda proces oczyszczania ścieków. Oraz w jaki sposób można zapobiegać przyszłym problemom z wodą – między innymi obserwując, w jaki sposób możliwe jest ponowne wykorzystanie szarej wody. Lekcja biologii lub chemii w praktyce pozwoli zrozumieć i zapamiętać więcej niż w przypadku wykładu teoretycznego. Zwłaszcza że w procesie oczyszczania ścieków zachodzą procesy, takie jak filtracja czy sedymentacja, a w rozkładzie szkodliwych substancji zawartych w ściekach biorą udział bakterie. Obserwowanie, w jaki sposób działa oczyszczanie ścieków z pewnością będzie lekcją, którą dzieci zapamiętają na długo.
Dwie technologie oczyszczania ścieków
Firma EKO-BIO, producent przemysłowych oczyszczalni ścieków, oferuje dwie technologie, w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Pierwszą z nich jest technologia wykorzystująca zbiornik z osadnikiem wstępnym, komorą natleniania oraz komorą klarowania. W tym przypadku ścieki są wstępnie oczyszczane mechanicznie oraz beztlenowo. Następnie w procesie oczyszczania tlenowego neutralizowane są szkodliwe substancje organiczne zawarte w ściekach. Ostatnim etapem jest oddzielenie zawiesin powstałych w procesie oczyszczania ścieków. Ta technologia sprawdzi się w sytuacji, kiedy przerób ścieków wynosi nie więcej niż 7 m³ na dobę.
Drugą technologią jest technologia złoża obrotowego, która lepiej sprawdza się w przypadku dużych przerobów, powyżej 7 m³ na dobę. Oczyszczalnia składa się z osadnika wstępnego, dwóch stref tlenowych oraz osadnika wtórnego. Zaletą tej technologii są niższe koszty eksploatacji, niż w przypadku oczyszczalni napowietrzanych mechanicznie. Oczyszczalnia z technologią złoża obrotowego jest również cichsza oraz nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.
Niezależnie od wyboru technologii montaż przemysłowej oczyszczalni ścieków dla szkoły lub przedszkola jest opłacalny. Choć wyższy jest początkowy koszt zakupu, ostatecznie koszty eksploatacji są niższe. Warto rozważyć jedną z dwóch możliwości – a w przypadku problemów lub niejasności skonsultować się ze specjalistami, którzy zasugerują najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
ASMP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
Przemysłowe maszyny woj. małopolskie32-080 Zabierzów, Krakowska 265