Jak i gdzie wykorzystuje się płyty cementowo-drzazgowe?

Dynamiczny rozwój techniki sprawia, że na rynku budowlanym pojawia się coraz więcej zarówno skutecznych, jak i ekologicznych rozwiązań. Płyty cementowo-drzazgowe są jedną z tego typu możliwością. Między innymi znajdują zastosowanie zarówno do budowy domów, konstrukcji dźwiękoszczelnych, jak i do wykończenia podłóg. Ich naturalny proces produkcji łączy w sobie najlepsze właściwości cementu i drewna, co z pewnością wpływa na szereg zalet i szerokie możliwości ich wykorzystania. 

montaż płyt cementowo-drzewnych

Czym są płyty cementowo-drzazgowe?

Zamiennie nazywane są płytami cementowo-wiórowymi, między innymi z racji tego, jak przebiega ich produkcja. W procesie powstawania płyt wykorzystywany jest cement portlandzki, wióry z drzew iglastych, woda, a także dodatki hydratacyjne. Cały materiał zostaje specjalnie utwardzony pod wpływem działania wysokiej temperatury, a następnie dokładnie wysycha. Po przyjęciu jednolitej formy za pomocą specjalnych sprzętów następuje przycięcie płyt do odpowiednich wymiarów, zależnych od tego, do jakich celów mają zostać wykorzystane. Ostatecznie
otrzymują one gładką, równą i twardą formę. 

Zastosowanie płyt w przestrzeniach publicznych

Jedną z kluczowych zalet tego typu płyt z pewnością jest ich naturalny proces produkcji. Dzięki temu, że są tworzone za pomocą ekologicznych materiałów, można mieć pewność, że nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak azbest czy formaldehyd. Pozostają zatem nieszkodliwe zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia. W związku z tym chętnie wykorzystywane są do budowy ośrodków medycznych, bez obawy o ich negatywny wpływ na kwestie zdrowotne.

Co więcej, zgodnie z normami europejskimi EN materiały, z których płyty zostały wykonane są odporne na ogień i podpalenia. Płyty cementowo-wiórowe nie palą się, nie podtrzymują, ani nie rozprzestrzeniają płomieni. W związku z tym, klient może mieć pewność, że nie tylko jego konstrukcja będzie chroniona przed zagrożeniem, ale także zostanie zapewnione bezpieczeństwo jego, jak i innych osób przebywających w danym budynku – jak podkreśla przedstawiciel firmy Miami Building Distribution sp. z o.o.  

Warto także poznać właściwości akustyczne płyt. Są one dźwiękoizolacyjne, co sprawia, że eliminują powstawanie zarówno pogłosu, jak i ograniczają nieprzyjemny hałas. Z racji tego, często wykorzystywane są w operach lub teatrach, ale także mogą być używane w bardziej wymagających przestrzeniach, jak np. ruchliwa droga. Płyty cementowo-wiórowe są częścią tzw. paneli akustycznych, które skutecznie wygłuszają hałas drogowy pochodzący z takich miejsc, jak autostrada lub droga szybkiego ruchu. Bez problemu mogą być wykorzystane w tych przestrzeniach, bez obawy o ich szybkie zniszczenie wywołane zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Są odporne zarówno na częste zmiany temperatury, jak i na silne mrozy, w związku z czym można mieć pewność, że będą długotrwałym i solidnym rozwiązaniem.

Płyty jako element wykończenia przestrzeni mieszkalnych

Przede wszystkim sztywność płyt pozwala na stworzenie ścian nośnych budynków, a co za tym idzie wykonanie budowy szkieletowej. Przy projektowaniu miejsca mieszkalnego, ogromne znaczenie będzie mieć także jego odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem. Płyty cementowo-drzazgowe dzięki właściwościom termoizolacyjnym skutecznie ograniczają utratę ciepła przez ściany. Co więcej, w domach istotny jest odpowiedni dobór ścian do poszczególnych miejsc, w szczególności takich, które są narażone na częste występowanie wilgoci. Z racji tego, wykorzystanie płyt w łazienkach pozwoli na ich odpowiednie zabezpieczenie, a także zredukuje możliwość wystąpienia pleśni, która bardzo często pojawia się pod wpływem wilgoci. Warto podkreślić, że właściwości cementu, czyli materiału, z którego w większości zbudowane są płyty, efektownie odstraszają owady lubiące zagnieżdżać się w drewnie, a w konsekwencji je niszczyć. Z pewnością poprawi to nie tylko komfort korzystania z pomieszczenia, ale również zagwarantuje trwałość materiału. 

śr. ocena 0 / głosów 0