Dlaczego warto zdecydować się na bramę garażową segmentową?
Zabezpieczenie garażu solidną bramą zawsze warte jest zachodu i poniesienia pewnych kosztów, albowiem w ten sposób chronimy swój, często bardzo wartościowy, majątek. Pośród bram garażowych w szczególny sposób wyróżniają się te, które składają się z mniejszej lub większej ilości pojedynczych segmentów, albowiem są to zamknięcia wygodne i uniwersalne, mogące mieć zastosowanie także w magazynach czy halach.
Rodzaje bram garażowych
W zależności od rodzaju garażu, jego wysokości, szerokości czy też usytuowania w stosunku do drogi brama garażowa może mieć różną budowę i różne wykonanie. Najczęściej spotykanymi konstrukcjami w indywidualnych garażach jednostanowiskowych są bramy jednoskrzydłowe uchylne lub dwuskrzydłowe otwierane na boki. Otwieranie i zamykanie bram uchylnych polega na podnoszeniu lub opuszczaniu jednoczęściowego skrzydła przy użyciu odpowiednich wysięgników, prowadników i przeciwwag. Ten rodzaj bramy jest szczególnie przydatny w bardzo wąskich garażach, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie miejsca przy bocznych ścianach pomieszczenia. Bramy dwuskrzydłowe otwierane na boki mogą mieć zastosowanie tam, gdzie jest przed garażem wystarczająco dużo miejsca przed wyjazdem na drogę. Obydwa rodzaje bram mogą mieć mechaniczne napędy, a ich otwieranie lub zamykanie może być realizowane przy pomocy automatów sterowanych pilotem. Jednakże, jak przekonują nas inżynierowie z firmy FORMELANA z Kalisza, najbardziej uniwersalnymi konstrukcjami są garażowe bramy segmentowe, albowiem w praktyce można je stosować w każdej sytuacji.
Uniwersalne segmentowe bramy garażowe
Jak powiedzieliśmy wcześniej, garaże mogą mieć różne wielkości, wysokości, a także ich usytuowanie w terenie może być różne. Wszędzie jednak tam, gdzie nie będzie możliwości zastosowania bram uchylnych lub dwuskrzydłowych otwieranych na boki, zawsze będzie można zainstalować bramę segmentową. Z pewnością bramy uchylnej nie zastosujemy w garażu, czy też w warsztacie samochodowym o bardzo dużej wysokości, gdyż skrzydło drzwiowe byłoby zbyt duże i ciężkie. Natomiast w garażu bardzo szerokim, wielostanowiskowym nie uda się nam zamontować drzwi dwuczęściowych otwieranych na boki, ponieważ ich elementy byłyby nazbyt długie. Tego typu konstrukcje będą także nieprzydatne wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało miejsca przed garażem. Wszystkich wymienionych problemów unikamy przy zastosowaniu bram segmentowych. Konstrukcje tego typu składają się z kilku lub kilkunastu segmentów łączących się z sobą, w sposób umożliwiający zaginanie całości w wielu miejscach. To rozwiązanie umożliwia konstruowanie bram rozsuwanych w pionie na wewnętrzne boki ścian lub też podnoszonych w poziomie i zachodzących na strop pomieszczenia. Nie trzeba wielkiej fantazji, aby wyobrazić sobie, że w ten sposób budowane segmentowe bramy garażowe mogą być bardzo wysokie lub bardzo szerokie. Również otwieranie i zamykanie tych bram może być w pełni zautomatyzowane. Oczywiście z powodzeniem można je też stosować w indywidualnych garażach o typowych wymiarach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana