Charakterystyka nawilżaczy wysokociśnieniowych

Za pomocą odpowiednio dobranych i zaprojektowanych systemów nawilżania powietrza jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w halach produkcyjnych i magazynach. W niektórych gałęziach przemysłu utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza to nie tylko kwestia zapewnienia komfortu pracownikom – to również kwestia faktu, że z niektórymi materiałami pracować trzeba w warunkach wyjątkowych. Najlepszym przykładem takiego materiału jest drewno. O użyciu nawilżaczy wysokociśnieniowych w kontekście pracy z drewnem oraz o działaniu samych nawilżaczy postaramy się opowiedzieć w naszym artykule.
Istota odpowiednio wilgotnego powietrza w miejscu pracy z drewnem
Każda nowoczesna stolarnia, firma zajmująca się obróbką drewna, wyposażona jest w maszyny, które niestety generują pył. Zachowanie optymalnej wilgotności powietrza w takim miejscu pozwala pracownikom czuć się komfortowo, umożliwiając redukcję zapylenia, zmniejszając ilość pyłów i zawiesin w powietrzu nawet o 70%. Cząsteczki pyłów absorbują wodę, stają się cięższe i opadają na ziemię. Odpowiednia wilgotność powietrza w firmie zajmującej się obróbką drewna to jednak nie tylko kwestia zapewnienia pracownikom optymalnych warunków pracy, jak już wspomnieliśmy. Obniżenie zapylenia pozwala wydłużyć żywotność maszyn, by pozostały w pełni sprawne latami. Kolejna kwestia dotyczy samego obrabianego materiału – drewno jest materiałem higroskopijnym, który bez odpowiedniej wilgotności ulega zniekształceniom i staje się podatny na pękanie. Jak mówią nam fachowcy firmy SYNAPO ze Szczecina, powyższe fakty zdecydowanie przemawiają za tym, że odpowiednio dobrany system nawilżania powietrza to lepsze rozwiązanie niż próba redukcji zapylenia wyłącznie za pomocą pomp ssących, które montowane są do pił, szlifierek i podobnych maszyn.
System wysokociśnieniowego nawilżania powietrza
No dobrze, a jak wygląda system nawilżania powietrza? - Przyglądamy się systemom wysokociśnieniowego nawilżania powietrza MHP naszych fachowców. Zanim woda trafi do zestawu pompującego, który ją rozdystrybuuje, woda musi zostać odpowiednio przygotowana. Każdy system nawilżania jest wyposażony w zestaw filtrujący, który oczyszcza mechanicznie doprowadzoną wodę. Dodatkową filtrację, oczyszczanie i zmiękczanie wody można uzyskać, wykorzystując działającą na zasadzie odwróconej osmozy stację zmiękczania i przemysłowego uzdatniania wody. Po oczyszczeniu i zmiękczeniu woda trafia do zestawu pompującego, gdzie znajduje się odpowiednio dobrana wielotłokowa pompa wysokociśnieniowa, która tłoczy wodę pod wysokim ciśnieniem, doprowadzając ją do dysz mgłowych montowanych w nawilżaczach. Woda, która trafia do powietrza, wydostaje się z dysz w postaci aerozolu. Całym systemem steruje automatyczna szafa sterująca, do której trafiają odczyty z czujników wilgotności. Sterownik włącza lub wyłącza system nawilżania powietrza zgodnie z zadanymi ustawieniami poziomu wilgotności, co pozwala na utrzymywanie stałej wilgotności powietrza i na pełną kontrolę nad procesem nawilżania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jerzy Włoch Usługi transportowe oraz usługi sprzętem budowlanym
Budowlane maszyny - wypożyczanie woj. śląskie41-709 Ruda Śląska, Pawła 6
-
Agpol Przedsiębiorstwo handlowo usługowe
BHP - usługi woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Przelot 28
-
Bau - Serwis Patrycjusz Benda
Budowlane maszyny - wypożyczanie woj. śląskie43-173 Łaziska Górne, Kopalniana 42 lok. C