Żurawie budowlane. Charakterystyka i rodzaje maszyn

Żuraw budowlany jest widokiem powszechnie spotykanym w przypadku każdej większej inwestycji budowlanej. W dzisiejszych czasach nie ma innej możliwości wykonywania monumentalnych konstrukcji, takich jak biurowce czy wysokie bloki mieszkalne bez wykorzystania tych potężnych maszyn.

zurawie-budowlane

Rodzaje żurawi budowlanych

Żurawie, nazywane również potocznie choć nie do końca poprawnie dźwigami, to jedne z największych maszyn, jakie można spotkać na placach budowy. Służą one do przenoszenia wielkich ciężarów, zwykle z poziomu gruntu na szczyt budowanego obiektu. Wysokość podnoszenia wolnostojącego żurawia wynosi około stu metrów, jednak po zakotwiczeniu do budynku wysokość ta jest praktycznie nieograniczona – jedyną przeszkodą może być niewystarczająca długość liny podnoszącej. Żurawie budowlane dzielimy na:

  • Przejezdne – czyli umieszczane na platformach pojazdów kołowych, torowych lub gąsienicowych, są to urządzenia w pełni mobilne. Ich wykorzystanie pozwala zaoszczędzić dużo czasu, potrzebnego na rozstawienie żurawia stacjonarnego, choć z drugiej strony maszyny te nie mają tak dobrych parametrów np. jeśli chodzi o maksymalny udźwig lub wysokość podnoszenia. Warto wiedzieć, że są one niezbędnego do montażu niektórych rodzajów żurawi stacjonarnych.
  • Stacjonarne – w przeciwieństwie do żurawi przejezdnych, urządzenia tego rodzaju nie są w stanie się przemieszczać, raz postawione w jednym miejscu muszą zostać rozebrane przed transportem w inne miejsce. Żurawie budowlane tego rodzaju charakteryzują się znacznie większym zasięgiem, wysokością podnoszenia oraz są w stanie podnosić większe ciężary, niż żurawie przejezdne. Najpotężniejsze żurawie stacjonarne są w stanie udźwignąć przedmioty o masie do 80 ton. Montaż żurawi stacjonarnych może się odbywać przy użyciu żurawi przejezdnych lub bez ich pomocy (są to tak zwane żurawie samomontujące). Żurawie stacjonarne dzielimy na:
    • Żurawie na kotwie traconej – żurawie tego rodzaju łączone są z konstrukcją budynku, który wznoszą. Dzięki temu są w stanie podnosić największe ciężary na praktycznie dowolne wysokości
    • Żurawie na podwoziu – montowane są na specjalnym podwoziu kołowym lub torowym, które zapewnia im dość ograniczoną mobilność na placu budowy
    • W szybie windy – tego rodzaju żuraw jest w stanie transportować ładunki jedynie w pionie, niemożliwe jest dostarczenie danego towaru w dowolnie wybrany punkt placu budowy. Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety, z których najważniejsze to kompletne uniezależnienie od pogody. Podczas dużego wiatru przenoszenie ładunku przy pomocy żurawia zakotwiczonego lub na podwoziu może być niebezpieczne – ograniczenie to nie dotyczy żurawi w szybie windy

Profesjonalne usługi budowlane świadczy firma Dombud, generalny wykonawca posiadający przeszło 70-letnią tradycję na polskim rynku.