Zalety i wady schodów stalowych

Stal to jeden z najważniejszych materiałów, wykorzystywanych w technologii budowlanej. Od pewnego czasu w architekturze – zarówno użytkowej, jak i mieszkalnej – jest ona bardzo ceniona nie tylko ze względu na swoje walory konstrukcyjne, ale również ciekawą estetykę. Z tego powodu coraz częściej stosują się ją jako alternatywny dla betonu i drewna materiał do produkcji schodów. Poznaj zalety oraz wady takiego rozwiązania.

Zalety schodów stalowych

Zacznijmy od plusów stali. Po pierwsze jest ona tworzywem niezwykle trwałym, szczególnie jej kwasoodporna odmiana. Doskonale radzi sobie z obciążeniami, nie odkształca się, a zatem zapewnia bezpieczeństwo korzystania ze schodów. Jest również odporna na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, a więc przede wszystkim wilgoć, temperaturę i promieniowanie słoneczne – z tego powodu mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako konstrukcje zewnętrzne. Mimo swej trwałości stal jest lżejsza niż żelbeton, schody wykonane z niej nie obciążają w tak dużym stopniu pozostałych elementów konstrukcyjnych domu. Schody stalowe wykonywane są z prefabrykowanych elementów, które transportuje się i montuje w częściowo wykończonych miejscach poprzez spawanie lub skręcanie, cała operacja przebiega znacznie szybciej, niż zbudowanie schodów z betonu. Dzięki swej plastyczności stal pozwala zrealizować praktycznie dowolnego rodzaju projekty, choć zdecydowanie najlepiej spisze się w obiektach o minimalistycznej i industrialnej stylistyce. Estetykę schodów stalowych można dodatkowo podkreślić poprzez wykorzystanie do ich wykończenia innych tworzyw, na przykład szkła lub drewna.

Wady schodów stalowych

Ponieważ nie ma rzeczy idealnych, również schody stalowe posiadają pewne minusy. Wysoka twardość, dzięki której schody stalowe znakomicie znoszą obciążenia i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, sprawia jednocześnie, że są one dość niewygodne – stopy męczą się na nich szybciej, niż na schodach drewnianych, upadek na nich grozi znacznie większymi obrażeniami, zaś upuszczone przedmioty łatwiej się tłuką i niszczą. Kolejny istotny minus to szybkie nagrzewanie się stali – jeśli w domu wybuchnie pożar, schody wykonane ze stali stanowić mogą zagrożenie dla osób w nim przebywających, nie są wygodną i bezpieczną drogą ewakuacji. Nie można również nie wspomnieć o wysokich kosztach wykonania schodów, szczególnie tych ze stali kwasoodpornej. Już sam surowiec jest dość drogi, jego obróbki jest bardzo trudna i również nie należy do najtańszych.

Podsumowanie

Schody stalowe to dość kosztowny, jednak bardzo solidny element wyposażenia wnętrza. Jego obróbka jest trudna i wymagająca wysokiego profesjonalizmu, dlatego jeśli zdecydujemy się na tego typu konstrukcję w naszym domu, powinniśmy korzystać z usług doświadczonych w tej branży firm, takich jak Zakki-Schody z Pelplina.