Zalety klimatyzacji kanałowej

Choć w ciągu długich miesięcy jesiennych i zimowych wielu z nas tęskni za latem, żar lejący się z nieba w wakacyjne dni również potrafi dać się we znaki. Kiedy temperatura powietrza osiąga poziom 28oC i więcej, normalne funkcjonowanie przestaje być możliwe. Pojawiają się problemy z koncentracją, a przy dużej wilgotności również trudności z oddychaniem. Nocą z kolei dokucza nam bezsenność. Jak sobie z tym poradzić?

klimatyzacja

– Najprostszym i najlepszym sposobem na poprawę komfortu życia w czasie upałów jest korzystanie z klimatyzacji. Montaż klimatyzatorów jest już standardem w większości pomieszczeń biurowych, coraz częściej decydują się na to również właściciele domów prywatnych – mówi specjalista z warszawskiej firmy Klima-Premium.

Wokół klimatyzacji narosło co prawda sporo mitów, które początkowo mogą zniechęcać do inwestycji w taką instalację. Jednak to, czy atmosfera w klimatyzowanym pomieszczeniu będzie zdrowa i przyjemna, a koszty utrzymania niewielkie, zależy wyłącznie od wyboru właściwego urządzenia i jego prawidłowego użytkowania.

Jak działa klimatyzacja kanałowa?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów klimatyzacji. Jednym z najprostszych w montażu i użytkowaniu rozwiązań jest właśnie klimatyzacja kanałowa. Jednostki kanałowe typu split pozwalają na centralne rozprowadzanie chłodnego powietrza z jednego urządzenia do wielu pomieszczeń.

Główna jednostka w takim systemie umieszczana jest w oddzielnym pomieszczeniu, najczęściej na poddaszu. Od niej odchodzą kanały, które doprowadzają powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Kanały można poprowadzić wewnątrz ścian i stropów, jednak takie rozwiązanie najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania budynku. Jeżeli decydujemy się na montaż klimatyzacji kanałowej w istniejącym obiekcie, przewody doprowadzające powietrze można ukryć nad sufitem podwieszanym.

Dyskretna kanalizacja kanałowa

Olbrzymią zaletą klimatyzacji kanałowej jest dyskrecja. Dzięki zasilaniu całego systemu z jednej centralnej jednostki, w poszczególnych pomieszczeniach znajdują się wyłącznie niewielkie kratki, czyli wolty świeżego powietrza. Oznacza to, że klimatyzacja jest praktycznie niewidoczna, a dodatkowo bezgłośna. Osobom przebywającym w klimatyzowanym pomieszczeniu nie będzie więc przeszkadzał szum, który czasem towarzyszy pracy takich urządzeń.

Chłodzi, grzeje i nawilża powietrze

Kolejną korzyścią wynikającą z wyboru klimatyzacji kanałowej jest możliwość połączenia systemu z układem wentylacji mechanicznej, a nawet z ogrzewaniem. Takie rozwiązanie docenimy przede wszystkim w chłodne dni, gdy w pomieszczeniach przydałoby się dodatkowe źródło ciepła, a klasyczne układy wentylacji często przynoszą wprost odwrotny efekt.

Klimatyzację typu split można też zaopatrzyć w dodatkowe urządzenia służące poprawie parametrów wdmuchiwanego do wnętrz powietrza. Dzięki temu możemy kontrolować jego wilgotność, a także oczyszczać je z ewentualnych zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz.

Rozważając możliwość montażu klimatyzacji kanałowej warto pamiętać o tym, że takie systemy uniemożliwiają sterowanie temperaturą oddzielnie dla każdego z pomieszczeń. W związku z tym, we wszystkich wnętrzach będą panowały takie same warunki. Właśnie dlatego klimatyzację kanałową stosuje się najczęściej w biurach, gdzie każde z pomieszczeń użytkowane jest w podobny sposób.

śr. ocena 5 / głosów 1