Zalety fotowoltaiki

Energia elektryczna nie jest tania, a rachunki za prąd mają duży udział w całkowitych kosztach utrzymania domu, a także budynków publicznych i komercyjnych. Wysokie koszty pozyskania energii elektrycznej w sposób konwencjonalny nie są jednak jedynym powodem do poszukiwania alternatyw w postaci jej odnawialnych źródeł, takich jak np. stosowanie paneli fotowoltaicznych.

Po co nam odnawialne źródła energii?

Głównym i najważniejszym powodem rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii jest nieuchronne wyczerpywanie się jej konwencjonalnych źródeł. Choć zasoby naturalne Ziemi nie wyczerpią się pewnie jeszcze za naszego życia, kolejne pokolenia będą musiały radzić sobie z groźbą ich całkowitego zniknięcia.

Odnawialne źródła energii są ekologiczne również dlatego, że ich pozyskiwaniu i wykorzystaniu nie towarzyszy emisja żadnych szkodliwych produktów ubocznych. Wiatr będzie wiał tak samo, bez względu na to, czy przy okazji będzie napędzał turbinę wiatrową, a słońce będzie tak samo świecić na nasze twarze i panele fotowoltaiczne – mówi ekspert z firmy budowlanej GRESAN.

Słońce – ekologiczne i nieograniczone źródło energii

Ogniwa fotowoltaiczne, które tworzą panele montowane dotychczas najczęściej na dachach domów pasywnych, pozwalają zamieniać energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wykorzystując naturalne, a jednocześnie nieskończone źródło energii, fotowoltaika pozwala wytwarzać prąd bez konieczności spalania jakichkolwiek paliw. Dzięki temu produkcji prądu nie towarzyszy emisja zanieczyszczeń do atmosfery – zasilanie domowych sprzętów, ogrzewanie wnętrz i wody użytkowej przebiega bez szkody dla środowiska naturalnego.

Co ważne, dostęp do tego źródła energii jest powszechny i nieograniczony. Nowoczesne panele fotowoltaiczne wykorzystują nie tylko bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ale także światło odbite i rozproszone, z jakim mamy do czynienia w pochmurne dni.

Tania i wygodna energia elektryczna

Choć inwestycja w budowę systemu fotowoltaicznego jest kosztowna, zwraca się stosunkowo szybko. Ponieważ sprawność paneli słonecznych sięga kilkudziesięciu lat, większość tego czasu możemy cieszyć się w pełni darmową energią elektryczną. Co więcej, instalacja PV pozwala właścicielom budynku uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, co oznacza, że nie są już oni narażeni na przerwy w dostawach wynikające np. z awarii, ani rosnące koszty pozyskiwania prądu.

Dużą zaletą fotowoltaiki jest komfort. W praktyce eksploatacja systemu z zasilaniem słonecznym jest całkowicie bezobsługowa.  A zatem po zamontowaniu paneli na dachu lub obok budynku nie musimy troszczyć się o ich konserwację. Materiały, z których wykonuje się ogniwa, są odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym ulewnego deszczu i gradu.

śr. ocena 5 / głosów 5