Wykorzystanie lasera przy cięciu blach

W branży przemysłowej i metalurgicznej coraz częściej stawia się na wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dobrym przykładem jest technika laserowego cięcia, którą wykorzystuje się m.in. przy cięciu blach. Jakie są zalety takiego rozwiązania i czym dokładnie charakteryzuje się laserowe cięcie blach 2D? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Technologie laserowe znacząco usprawniają wiele procesów produkcyjnych. Obróbce laserowej mogą być poddane różne materiały, takie jak aluminium, stal nierdzewna lub stal czarna. To właśnie z tych materiałów bardzo często wykonane są blachy.

Dlaczego wykorzystuje się laser do cięcia blach?

Podstawowe pytanie dotyczy oczywiście zasadności laserowego przycinania blach. Tym, co przemawia za wspomnianą metodą, jest możliwość wycinania skomplikowanych kształtów oraz uzyskania wysokich tolerancji wymiarowych. Dodatkowo laserowo cięte blachy cechują się lepszą jakością ciętych krawędzi w porównaniu z cięciem tradycyjnym.

Jak objaśnia ekspert z firmy Centrum Obróbki Metali:

Laser jest w stanie wyciąć otwór o dowolnej wielkości oraz dowolnie zaprojektowany kształt.

Nic dziwnego, że urządzenia do cięcia laserem cieszą się tak dużą popularnością.

Przewaga lasera nad metodami tradycyjnymi

Laserowe cięcie blach jest o wiele bardziej precyzyjne niż cięcie przy wykorzystaniu zwykłych metod.   Pozwala na dokładne odtworzenie każdej części projektu. Blacha pocięta laserem cechuje się bardzo wysoką jakością, a jej powierzchnie są gładkie, czyste i idealnie równe. Dzięki temu nie wymaga już dodatkowej obróbki (co pozwala obniżyć koszty).

Wspomniana metoda jest też wyjątkowo ekonomiczna. Nowoczesne, sterowane cyfrowo urządzenia optymalizują proces cięcia, dzięki czemu materiał wykorzystywany jest adekwatnie do danego zlecenia. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek marnowaniu się produktu. Skoro już mowa o oszczędnościach, to warto wspomnieć także o tym, że obróbka laserem nie wymaga emitowania dużych ilości ciepła.

 Zalety laserowego cięcia blach

Wciąż nie wiesz, czy warto zdecydować się na tego typu usługę? Cięcie laserowe ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • gwarantuje szybkość cięcia,
  • zapewnia dużą precyzję,
  • jest stosunkowo tanie (w porównaniu z cięciem metodami tradycyjnymi),
  • oferuje je coraz większa ilość firm,
  • umożliwia obróbkę rur i metali kolorowych.

O czym warto pamiętać?

Miej również na uwadze, że choć laser bardzo dobrze radzi sobie z miękkimi blachami, to już niekoniecznie sprawdzi się w przypadku twardych elementów. Do wykonania takich zadań rekomenduje się zupełnie inne narzędzia.

Ze względu na wysoką cenę urządzeń do cięcia laserowego niewiele przedsiębiorstw może pozwolić sobie na zakup podobnego sprzętu. Na szczęście na rynku funkcjonuje dziś wiele firm oferujących usługi cięcia laserowego. Bez problemu możesz więc zlecić ich wykonanie podmiotowi zewnętrznemu, decydując się na jednorazową lub stałą współpracę.

śr. ocena 5 / głosów 5