Wentylacja jako niezbędny system wymiany powietrza

Na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, dopóki nie zacznie szwankować. Jest dla nas czymś oczywistym, stanowi integralną część domu lub mieszkania. O czym mowa? O wentylacji, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniach. Zwykle dostrzegamy jej wartość dopiero w momencie, kiedy dzieje się z nią coś złego. Kiepskie samopoczucie, potrzeba częstego otwierania okien i wietrzenie wnętrza domu to oznaka, że wentylacja nie działa prawidłowo.

wentylacja

Rodzaje wentylacji

Instalacja wentylacyjna to zintegrowany system, który zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w budynku. To żadna nowość, bo nawet w starych budynkach z ubiegłego stulecia w kuchniach, łazienkach i toaletach znajdziemy kratki wentylacyjne. Mamy dwa główne rodzaje tego typu instalacji: wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje różne gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mówiąc w skrócie – powietrze przenika do pomieszczeń poprzez okna, a wydalane jest na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Zużyte powietrze, w którym jest już mniej tlenu, wymieniane jest w ten sposób na nowe. Możemy dzięki temu prawidłowo oddychać, ale i zapewniamy bezpieczną pracę niektórych urządzeń, które także potrzebują świeżego powietrza. Nowoczesna wentylacja mechaniczna zapewnia nam to samo, ale w nieco inny, bardziej skomplikowany sposób. Przepływ powietrza wymuszony jest przez specjalny wentylator, który montowany jest w pionie instalacji wyciągowej lub na kanale instalacji wyciągowej i nawiewnej.

Wadliwa wentylacja

Wadliwa wentylacja daje nam o sobie znać w bardzo znaczący sposób. Do widocznych objawów złej wentylacji zaliczamy przede wszytkim pleśń i skropliny pary wodnej. Pleśń pojawia się we wszystkich pomieszczeniach w domu, nie tylko w kuchni czy łazience. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale i nie zdrowe – dowiadujemy się w firmie Ekowent z Łodzi.

Skropliny pary wodnej pojawiają się przede wszystkim na szybach okien. Niewłaściwa wentylacja pomieszczeń sprawia, że panuje w nich wyczuwalny podwyższony poziom wilgotności powietrza. Może to być bardzo uciążliwe zwłaszcza dla alergików i osób, które mają problemy z układem oddechowym, na przykład chorujących na astmę. W niektórych przypadkach może pojawić się ciąg wsteczny powietrza. Kratki wentylacyjne zamiast “zabierać” powietrze z wnętrza pomieszczeń, zasysają je z pionów i wtłaczają do środka. Niewidoczne objawy złej wentylacji to przede wszystkim częste bóle głowy, zmęczenie, wzmożone alergie i podrażnienie błon śluzowych. Dlatego warto jest zadbać o odpowiedni projekt i wykonanie instalacji wentylacyjnych – a później regularnie dokonywać ich przeglądów, by funkcjonowały sprawnie.