Technologie wyburzeń budynków

Technologia wyburzania budynku zależy od obszaru, na którym wykonywane będą prace, zastosowanych materiałów budowlanych oraz wielkości budynku. W zależności od tego, czy wyburzenie ma być całkowite, czy planowane jest ponowne wykorzystanie materiałów, mowa jest o wyburzeniu lub rozbiórce. Wyburzenia muszą być przede wszystkim bezpieczne, zarówno dla przeprowadzających je pracowników, jak i dla otoczenia.

Człowiek vs. maszyny

Odkąd upowszechniły się materiały takie jak beton i żelbet, rozbiórki przeprowadza się rzadziej niż wyburzenia – konstrukcje z tych materiałów są trudne do rozebrania. Niszczy się je przy użyciu ciężkiego sprzętu krusząc, tnąc czy wysadzając w powietrze. Często nie stosuje się jednej metody, lecz używa się ich zamiennie w zależności od potrzeb i możliwości.

Rozbiórki dotyczą często tylko fragmentów konstrukcji, mogą być etapem poprzedzającym wyburzanie, jeśli zaplanowano częściowe zachowanie elementów konstrukcyjnych i ponowne wykorzystanie materiałów. Rozbiórki ręczne przeprowadza się także, gdy niemożliwe jest użycie ciężkiego sprzętu, np. w sytuacjach bliskiego sąsiedztwa innych obiektów czy też zbytniej uciążliwości hałasów, wstrząsów i drgań dla osób zamieszkałych w okolicy.

Ciężki sprzęt

W wyburzaniu niewysokich budynków wykorzystuje się ciężki sprzęt m.in. koparki czy dźwigi wraz ze specjalistycznym osprzętem – masywnymi szczękami i nożycami do cięcia stali czy kruszenia betonu, młotami wyburzeniowymi. Do rozbiórki wysokich budynków wykorzystuje się sprzęt z przedłużonym zasięgiem ramienia lub żurawie.

Wyburzanie budynku odbywa się od góry do dołu. Konstrukcje są cięte na wysokości i opuszczane na poziom terenu, gdzie następnie dzielone są na mniejsze fragmenty i sortowane do usunięcia.– mówi ekspert z MK Explosion, firmy rozbiórkowo-wyburzeniowej, działającej na terenie Warszawy i okolic.

W przypadku obiektów bardzo wysokich, maszyny mogą być umieszczane na szczycie konstrukcji i sukcesywnie przesuwać się w dół. Wymaga to szeregu obliczeń, dotyczących wytrzymałości stropu z uwzględnieniem ciężarów maszyn i masy składowanych materiałów.

Jedną z najstarszych metod wyburzania jest stosowanie ważącej około 60 ton kuli, zawieszonej na ramieniu żurawia lub dźwigu. Budynek miażdżony jest poprzez powtarzanie uderzeń kulą. Jest to działanie skuteczne przy kruszeniu ścian murowanych, ale coraz rzadziej stosowane ze względu na inne, bardziej zaawansowane technologicznie metody.

Efektywnie i efektownie

Najbardziej widowiskowym sposobem wyburzania jest stosowanie materiałów wybuchowych. Metodę tę nazywa się strzałową i jest ona stosowana zwłaszcza w przypadku wysokich konstrukcji, wież, kominów. Budynki są wstępnie osłabiane poprzez prace ręczne lub mechaniczne. Montowane są osłony zapewniające przed niekontrolowanym rozrzutem odłamków. Ładunki wybuchowe rozmieszczane są w odpowiedni sposób w otworach wywierconych w budynkach. Sposób ich rozmieszczenia i kolejność detonacji mają ogromne znaczenie dla pomyślnego i bezpiecznego wyburzenia. Dlatego wyburzanie należy zlecić doświadczonej firmie, zatrudniającej profesjonalistów z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

śr. ocena 5 / głosów 5