Techniki cięcia blach stalowych i aluminiowych

Stal i aluminium to wymagające w obróbce materiały, które nie zawsze można dowolnie kształtować i ciąć szczególnie w domowych warunkach. Precyzyjne docinki najczęściej wymagają skorzystania z usług profesjonalnych firm – zakładów, które posługują się odpowiednimi narzędziami i mają doświadczenie w obróbce. Jakie są techniki profesjonalnego cięcia blach stalowych i aluminiowych? Sprawdź!

Czym są blachy stalowe i aluminiowe?

Blachy to nic innego jak wyroby hutnicze, które wyróżniają się niewielką grubością w granicach kilkudziesięciu milimetrów. Są wykonywane z różnych rodzajów materiałów. Najpopularniejsze to stal i aluminium.

Blachy stalowe są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Tworzy się z nich puszki, zbiorniki, elementy pieców. Blachy aluminiowe mają szerokie zastosowanie w produkcji naczyń kuchennych, pojemników i konstrukcji maszyn. – wylicza sposoby wykorzystania blach ekspert z firmy SEMI.

Obróbka blachy to konieczny element wytwarzania wielu urządzeń i produktów. Składa się na nią:

  • gięcie – nadawanie kształtu blasze bez zmiany jej grubości,
  • rozcinanie – oddzielanie części blachy,
  • wytłaczanie – formowanie kształtu blachy,
  • spawanie – łączenie rozciętych fragmentów blachy.

W każdym etapie należy uwzględnić właściwości chemiczne i fizyczne surowców, z których powstała blacha.

Techniki cięcia blach aluminiowych i stalowych

Aby blacha nabrała odpowiednich kształtów i mogła zostać użyta w dalszej obróbce, musi zostać precyzyjnie przycięta. Gięcie i cięcie blach to teoretycznie proste zadanie. Jego wykonanie wymaga jednak zastosowania odpowiednich technik. Najczęściej wykorzystywane na tym etapie obróbki są palniki plazmowe. Cięcie odbywa się za pomocą numerycznie sterowanych urządzeń, które potrafią z dużą dokładnością odwzorować zaprogramowany kształt na blasze. Takie urządzenia pozwalają na wytworzenie dowolnych kształtów z blachy o niewielkiej grubości.

Stosowanie palników gazowych to metoda polecana szczególnie przy obróbce blach stalowych. Gwarantuje dużą precyzję wykonania cięcia. Jest to też jedna z najtańszych technik. Innym sposobem na wykonania cięcia w blasze jest wykorzystanie piły taśmowej. Ta metoda sprawdza się w przypadku tworzenia profili aluminiowych, rur i prętów.

Najprostszą techniką, z której często korzystają dekarze, jest cięcie blachy wykonywane za pomocą specjalnej gilotyny. Umożliwia ona cięcie prostych elementów w sytuacji, gdy nie jest wymagana duża dokładność. Jest to jedna z najszybszych metod obróbki blach stalowych i aluminiowych.

śr. ocena 5 / głosów 4