Technika spawania TIG

Spawanie elementów metalowych o niewielkiej grubości – m.in. cienkich arkuszy blach, łączeń rur cienkościennych – jest czynnością szczególnie wymagającą. Utworzona spoina powinna charakteryzować się precyzyjnym wykonaniem oraz estetycznym wyglądem. O trwałość i estetykę dba się zwłaszcza w rurociągach przebiegających na powierzchni bądź też wewnątrz budynków. W tego typu pracach stosowane jest spawanie w technologii TIG.

spawanie-tig

Na czym polega spawanie TIG? Podstawowe informacje

Spawanie techniką TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą specjalnej nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego (przeważnie w towarzystwie argonu lub jego mieszanki z helem). To zupełnie inaczej niż w przypadku popularnej techniki MIG/MAG, w której w procesie spawania wykorzystuje się odpowiedni drut spawalniczy. Zdarzają się sytuacje, kiedy to do spawania metodą TIG stosowane są dodatkowe materiały spawalnicze, określane jako tak zwane spoiwa. W przypadku, kiedy zaistnieje wymóg użycia spoiwa, materiał dodatkowy jest wprowadzany przy czołowej krawędzi jeziorka ciekłego metalu. Obecnie do spawania techniką TIG wykorzystuje się głównie spawarki inwertorowe.

Urządzenia do spawania techniką TIG. Propozycje ofertowe

Sprzęty spawalnicze wykorzystywane w metodzie TIG stanowią szeroką gamę urządzeń. Nadają się one do łączenia takich materiałów, jak m.in. stal węglowa, kwasoodporna i nierdzewna, a także mosiądz, miedź, tytan, aluminium i jego stopy czy magnez. Uzyskiwane czyste połączenia cechują się nadzwyczajną trwałością, a brak dodatkowego materiału eliminuje powstawanie jakichkolwiek nierówności. Spoina nie jest również zanieczyszczona żużlem, wskutek czego nie wymaga dodatkowego opracowania. Dobry przykład sprzętu tego typu stanowi spawarka inwertorowa Welder Fantasy, przystosowana do zasilania prądem stałym i zmiennym. To nowoczesna technologia wyposażona w mikroprocesor oparty na technologii IGBT, możliwa w obsłudze za sprawą intuicyjnego panelu sterowania. Inne ciekawe przykłady spawarek TIG stanowią m.in. półautomaty inwertorowe 3w1zestawy spawalnicze Sherman czy też kompaktowe spawarki TRAFILUX TIG. Gdzie szukać tego typu urządzeń? Najlepiej zapoznać się z ofertami sklepów ze sprzętem spawalniczym – także tych działających za pośrednictwem sieci. Idealny przykład stanowi sklep spawalniczy spawaj.eu.

śr. ocena 5.7 / głosów 7