Systemy pomiaru temperatury i wilgotności w muzeach

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wydłużyć żywot tego, co bezcenne – dzieł sztuki i odkryć archeologicznych przechowywanych pieczołowicie w muzeach. Współcześnie możemy z łatwością regulować warunki panujące w miejscu gromadzenia zbiorów, tak aby przetrwały one jak najdłużej bez uszczerbku. Pomagają w tym pomiary temperatury i wilgotności.

Muzea – miejsca o szczególnych wymaganiach

Muzea to miejsca, w których gromadzi się rzeczy wyjątkowe – i wyjątkowo wrażliwe. Strzępki tkanin sprzed tysięcy lat, malowidła z naturalnych farb, które przetrwały wieki – to wszystko bardzo powoli niszczeje dzień po dniu i trzeba liczyć się z tym, że bez sztuki reprodukcji wiele dzieł prędzej czy później zaginie na zawsze. Da się jednak znacznie spowolnić ten proces dzięki przechowywaniu historycznych skarbów w odpowiednich warunkach. Każda substancja ma nieco inne wymagania pod względem temperatury i wilgoci, dlatego ważne jest uważne segregowanie i odpowiednie przechowywanie zbiorów.

Kiedyś trzymanie zasobów muzealnych w idealnych dla nich warunkach było niemożliwe. Teraz jesteśmy coraz bliżej perfekcji. Z pomocą przychodzą inteligentne systemy pomiaru temperatury i wilgoci.

Pomiar temperatury i wilgoci w muzeach

Nowoczesne systemy pomiarowe muszą być połączone z oprogramowaniem, które może automatycznie reagować na wskazania czujników, regulując poziom temperatury i wilgoci do zaprogramowanego optimum.

Przykładem czujnika, który może być wykorzystywany na potrzeby muzeów, jest czujnik LGTHD-02. Służy do pomiaru temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Konstrukcja obudowy umożliwia zamontowanie czujnika na ścianie. Diody LED pozwalają łatwo rozpoznać tryb pracy urządzenia i określić poprawność transmisji danych. Komunikacja z czujnikiem odbywa się w standardzie RS-485. Pojedyncza linia umożliwia podłączenie maksymalnie 32 czujników. Czujnik kalibruje się cyfrowo. Bieżące wartości pomiarów są prezentowane na czytelnym siedmiosegmentowym wyświetlaczu LED.

Uzupełnieniem czujnika jest oprogramowanie Loggisoft od firmy www.mikster.eu. Program umożliwia monitorowanie aktualnych wartości pomiarów, przegląd rejestracji na wykresie i tabelarycznie oraz ich wydruk w tejże formie, a dodatkowo w wersji PRO: pracę w sieci komputerowej, wielostanowiskowy dostęp do danych, powiadomienia o stanie systemu oraz możliwość ustawienia czujników na pięciu wirtualnych pulpitach.