Rodzaje pomp próżniowych

Niektóre procesy produkcyjne wymagają wytworzenia w zamkniętym zbiorniku lub układzie podciśnienia. W tym celu wykorzystywane są urządzenia nazywane pompami próżniowymi. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje pomp próżniowych, w jaki sposób działają, jakie mają zastosowania i które z gałęzi przemysłu z nich korzystają. Poznaj pompy próżniowe i ich możliwości!

pompa-prozniowa

Działanie pompy próżniowej

Pompy próżniowe służą do tego, aby wytworzyć próżnię, czyli pustą przestrzeń pozbawioną molekuł. O opisanie, w jaki sposób działają pompy próżniowe, poprosiliśmy w firmie GRADOS:

Pompa próżniowa zasysa cząsteczki, a następnie wydmuchuje je poza oczyszczany obszar. Elementem roboczym może być wirnik ze statorem, wirujący wał, tłok poruszający się w cylindrze albo strumień gazu. Pompy próżniowe klasyfikuje się według zasady działania i wydajności.

Wybrane typy pomp próżniowych

Pod względem sposobu działania wyróżnia się m.in.:

  • Pompy molekularne i ich następczynie – pompy turbomolekularne. Zaliczane do pomp łopatkowych (rotacyjnych). Elementem roboczym jest układ wału i stojana. Wał, poruszając się, zasysa cząsteczki gazu, a stojan umożliwia ich przepompowanie poza oczyszczane pomieszczenie. Zapewniają one wysokiej jakości próżnię i mają dużą wydajność, co czyni z nich doskonałe urządzenia do opróżniania laboratoriów i zakładów przemysłowych, w których wymagana jest sterylna czystość otoczenia. Zapobiega to zanieczyszczeniu badanych lub przetwarzanych surowców i produktów. Z pomp turbomolekularnych korzystają: chemia, farmacja, pneumatyka, oczyszczanie ścieków, medycyna, poligrafia i wiele innych
  • Pompy tłokowe – elementem roboczym jest tłok wykonujący ruch posuwisto-zwrotny w cylindrze. W momencie wykonywania przez tłok ruchu ssawnego spada ciśnienie, co powoduje zamknięcie zaworu tłocznego i jednoczesne otwarcie zaworu ssawnego, przez który gaz dostaje się do komory pompy. Następnie tłok wykonuje ruch tłoczny w przeciwnym kierunku, w wyniku czego zawory zmieniają położenie. Do czasu wynalezienia pomp rotacyjnych pompy tłokowe były szeroko stosowane w przemyśle. Dają one możliwość przetaczania nie tylko gazów, ale też cieczy – nawet bardzo gęstych.
  • Pompy dyfuzyjne – zapewniają wysoką i stabilną próżnię. W pompach tych wykorzystuje się olej mineralny lub rtęć, które po ogrzaniu parują. Para pod ciśnieniem jest formowana w strumień, który porywa cząsteczki gazu z otoczenia. Następnie są one wypompowywane, a czynnik roboczy skrapla się – i cykl zaczyna się od nowa. Pompy dyfuzyjne pracują szybko, cicho i równo, a przy tym nie wymagają wiele wody do schłodzenia układu. Choć teraz częściej stosuje się pompy jonowe i turbomolekularne, pompy dyfuzyjne wciąż sprawdzają się w zakładach przemysłowych, w tym chemicznych, petrochemicznych, farmaceutycznych, a także w ośrodkach badawczych. Miały też swoją rolę w udoskonalaniu lamp elektronowych, na których opierał się rozwój elektroniki.