Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Polacy z roku na rok coraz częściej decydują się zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Robią to przede wszystkim z myślą o zaoszczędzeniu w przyszłości znacznych ilości pieniędzy, które normalnie musieliby wydać na energię zakupioną w elektrowni.

Instalacje fotowoltaiczne

Oprócz tego, część osób decyduje się na zamontowanie na dachu swojego domu lub na terenie swojej posiadłości paneli fotowoltaicznych, ponieważ chce w ten sposób wpłynąć pozytywnie na stan środowiska. Bez względu na to, z jakiego powodu postanowiliśmy zainwestować w fotowoltaikę, mamy do wyboru przynajmniej 2 rodzaje instalacji. Z naszego artykułu dowiesz się czym się od siebie różnią.

Instalacje fotowoltaiczne on-grid

Najczęściej stosowanym rodzajem instalacji fotowoltaicznych są instalacje typu on-grid. W skład takiej instalacji wchodzą: odpowiednio dobrane do potrzeb użytkownika panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja mocująca licznik dwukierunkowy. W tego typu instalacjach, produkowany z gromadzonych promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne prąd stały jest konwertowany przez inwerter na prąd zmienny, który może być wykorzystywany do zasilania znajdujących się w domu urządzeń elektrycznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy piTERN, jednego z najbardziej cenionych w Polsce dostawców fotowoltaiki: Nasza firma zajmuje się wyłącznie projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych typu on-grid. Mają one taką zaletę, że jej użytkownik pozostaje cały czas podłączony do sieci energetycznej, co sprawia, ze dopóki produkowana przez zamontowaną na dachu jego domu energia wystarcza do spełnienia wszystkich potrzeb domowników, korzystają oni z „własnej” energii elektrycznej. Jeżeli jednak nie ma wystarczającej ilości słońca, żeby wytworzyć takie ilości energii, mogą oni korzystać z energii dostarczanej przez elektrownię.

Instalacje fotowoltaiczne typu on-grid mają jeszcze tę zaletę, że korzystając z nich nie ma potrzeby posiadania akumulatorów do gromadzenia nadwyżek produkowanej energii. Wszystkie nadwyżki wytwarzanej energii elektrycznej są przekazywane do elektrowni, a następnie można je z niej odebrać w formie bezgotówkowej, według ogólnie przyjętych przepisów bilansowania energii.

Instalacje fotowoltaiczne typu off-grid

Tego rodzaju instalacje fotowoltaiczne są przeciwieństwem instalacji typu on-grid, ponieważ ich użytkownicy nie korzystają jednocześnie z sieci energetycznej, tylko muszą magazynować wyprodukowane nadwyżki energii w specjalnych akumulatorach, które są bardzo ważnym elementem tego typu instalacji. Instalacje fotowoltaiczne typu off-grid stosowane są niemal wyłącznie w miejscach, w których nie ma możliwości połączenia z siecią energetyczną lub jego koszty byłyby po prostu zbyt wysokie. Z instalacji typu off-grid często korzysta się np. w domkach letniskowych, na pokładach jachtów czy w schroniskach górskich.

śr. ocena 5 / głosów 1