Rekuperatory Klimor. Budowa i zasady działania

Rekuperator to urządzenie wykorzystywane w systemach wentylacyjnych w celu rekuperacji, czyli, inaczej mówiąc, odzyskania ciepła z powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pomimo zastosowania wentylacji, udaje się nam zachować wcześniej wytworzone ciepło, a więc tracimy mniej wykorzystanej energii i tym samym mniej pieniędzy.

rekuperatory

Po co jest rekuperator?

W powietrzu, w którym przebywamy znajduje się kurz, dwutlenek węgla i mieszające się ze sobą zapachy. Im dłużej przebywamy w niewietrzonym pomieszczeniu, tym więcej zanieczyszczeń znajduje się w powietrzu. Dlatego tak ważna jest wentylacja. Gdybyśmy na przykład otworzyli okno, całe ciepło zgromadzone w danym pomieszczeniu ulotniło by się bezpowrotnie. Zadaniem rekuperatora jest odprowadzanie zużytego zanieczyszczonego powietrza i dostarczenie świeżego w taki sposób, aby ciepło zostało odzyskane. Instalacja będzie spełniać swoją funkcję, pod warunkiem skompletowania wysokiej jakości części tworzących układ. Takie części możemy zakupić w specjalistycznym sklepie, np. hurtownia CENTROWENT.

Jak działa?

Świeże powietrze pobrane z zewnątrz jest dostarczane przewodem wentylacyjnym do rekuperatora (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła). Tam powietrze przechodzi przez tak zwany wymiennik, gdzie ciepło z powietrza wyciągniętego z pomieszczenia trafia do świeżo doprowadzonego powietrza z zewnątrz. Następnie ogrzane w ten sposób powietrze trafia do pomieszczenia poprzez sieć przewodów. W instalacji znajdują się wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza.

Jaki rekuperator?

Aby wybrany przez nas system rekuperacji był w pełni sprawny i efektywny, musimy przede wszystkim zatrudnić fachowców, którzy zainstalują wentylację. Wybieramy ich jeszcze na etapie planowania. Rekuperator powinien mieć odpowiednią moc, prawidłowe średnice kanałów wentylacyjnych oraz regulację systemu. Świetnie sprawdzają się rekuperatory KLIMOR, np. AWO-easy, które reprezentują wysoką jakość wykonania i są dostępne w kilku wielkościach i zakresach wydajności.