Pompy obiegowe cyrkulacyjne. Charakterystyka

Posiadanie domu, gospodarstwa rolnego lub firmy przemysłowej wiąże się z potrzebą posiadania nieograniczonego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Aby tak się stało, musi być ona ogrzewana oraz tłoczona. W tym celu niezbędny jest montaż pomp obiegowych i cyrkulacyjnych. Wyjaśniamy, czym są te urządzenia, na jakiej zasadzie działają oraz w jakich instalacjach są stosowane.

pompy obiegowe

Czym jest pompa obiegowa i jak działa?

Pompy obiegowe stosuje się w instalacjach grzewczych i chłodniczych czyli tam, gdzie przygotowywana jest ciepła woda użytkowa. Główną rolą tych urządzeń jest utrzymywanie stałej temperatury oraz ciśnienia w całym systemie. Potrzebne są zatem tam, gdzie jest niezbędny nieograniczony dostęp do ciepłej wody, czyli:

  • w domach jedno – i wielorodzinnych,
  • w gospodarstwach domowych i rolnych,
  • w obiektach publicznych,
  • w firmach o charakterze przemysłowym,
  • w budownictwie.

Pompy obiegowe Halm posiadają wirnik, który napędza przepływ wody, by mogła dotrzeć do wszystkich punktów instalacji. Zapewnia to również równomierne ogrzanie pomieszczeń.

Zalety stosowania pompy obiegowej

Montaż pompy obiegowej zapewnia nieustanny przepływ wody od podgrzewacza do punktu dopływu. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do ciepłej cieczy w momencie odkręcenia kurka, nie musząc czekać aż woda spłynie. Niezależnie od ilości punktów poboru jest równomiernie ocieplona i gotowa do użytku w każdej chwili.

Zaletą pompy obiegowej jest również łatwość jej montażu, wysoka odporność eksploatacyjna, a także niskie zużycie energii. Ponadto wiele pomp jest spójnych z funkcjonowaniem kotłów gazowych, przeznaczonych do centralnego ogrzewania.

O zaletach pomp obiegowych wypowiada się pracownik sklepu Geneza International z materiałami instalacyjnymi: Pompy obiegowe wyróżnia wytrzymała konstrukcja, a także bardzo łatwa obsługa i cichy tryb pracy. Oprócz tego są bardzo intuicyjne, ponieważ dostosowują się do wysokości ciśnienia panującego w instalacji.

Pompa cyrkulacyjna – najważniejsze cechy

Pompy cyrkulacyjne stosuje się w systemach do cyrkulacji wody w celu utrzymania nieprzerwanego obiegu cieczy. Wymogiem jest to, aby była ona czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. Pompy cyrkulacyjne dodatkowo sprawiają, że ogrzana woda nie wychładza się. Tym samym ogranicza to straty energii i kosztów potrzebnych do ponownego zwiększenia jej temperatury.

Różnica pomiędzy pompami cyrkulacyjnymi a obiegowymi polega na konieczności posiadania atestów przez pierwszy typ tych urządzeń. Wymóg ten wynika z bezpośredniego kontaktu pomp cyrkulacyjnych z wodą użytkową. Nie jest to wymagane w przypadku pomp obiegowych.

śr. ocena 0 / głosów 0