Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Co wybrać?

Pompy ciepła to nowoczesny i czysty sposób na niemal darmową energię. Do wyboru mamy gruntowe i powietrzne pompy. Oba te rozwiązania mają wady i zalety, dlatego warto wybierać świadomie. Czym różnią się od siebie i które będzie lepsze w danej sytuacji? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o gruntowych i powietrznych pompach ciepła, aby podjąć korzystną decyzję.

Jak działa pompa ciepła?

Ciepło jest wszędzie wokół nas – trzeba tylko wiedzieć, jak po nie sięgnąć. Pompy ciepła wydobywają je z naturalnie dostępnych „złóż”, czyli z ziemi oraz powietrza. Czynnik chłodniczy krążący w obiegu między pompą a urządzeniami końcowymi w naszym domu pobiera energię z ziemi lub powietrza, przekazuje domowym grzejnikom i wraca schłodzony gotowy na kolejną porcję ciepła.

Aby pompa pracowała, potrzebuje energii z zewnątrz. Najczęściej stosowane jest zasilanie elektryczne, jednak niektóre modele są napędzane gazowo – mówi specjalista z  INSIDE – Salonu Firmowego Viessmann.

Pompy ciepła zyskują coraz więcej zwolenników. Najważniejszy argument to duże oszczędności – pobierana energia nic nie kosztuje. Użytkownik płaci wyłącznie za prąd, który urządzenie wykorzystuje do pracy.

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Porównanie

Jeżeli już wiesz, że chcesz mieć pompę ciepła, ale wahasz się co do jej typu, być może poniżej znajdziesz odpowiedź na to, który z nich będzie lepszy w Twoim przypadku. Zacznijmy od urządzenia wykorzystującego ciepło z gruntu.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w ziemi. Są umieszczane na głębokości, gdzie temperatura jest dość stała i gdzie nie docierają zimowe mrozy. Gleba stanowi doskonały magazyn, w którym energia jest przechowywana przez okrągły rok. Odbiór energii odbywa się za pomocą kolektora poziomego lub pionowego – to, jaki będzie najlepszy u nas, zależy od rozmiarów działki i ukształtowania terenu.

Powietrzne pompy ciepła jako źródło energii wykorzystują powietrze atmosferyczne. Dostępne są modele służące do ogrzewania domu oraz wody, ale też mniejsze pompy, których zadaniem jest wyłącznie to drugie. Nowoczesne urządzenia są wydajne nawet przy temperaturze -25°C. Ich dużą zaletą jest prosty i szybki montaż, a także niewielkie wymagania co do działki. Z instalowaniem pomp gruntowych nie jest już tak łatwo, ponieważ umieszczenie kolektora w ziemi wiąże się z zaawansowanymi robotami i posiadaniem działki odpowiednich rozmiarów.

Uzyskanie ciepła z pompy powietrznej jest nieco droższe niż w przypadku pompy gruntowej, jednak ta pierwsza jest bardziej odporna na uszkodzenia oraz mniej podatna na zmiany w otoczeniu. Trudniej też o błędy przy montażu. Niemniej ostateczną decyzję warto podjąć w konsultacji ze specjalistami, którzy ocenią potencjał naszej działki.