Oświetlenie specjalistyczne – inwestycja warta rozważenia

Oświetlenie specjalistyczne to temat bardzo szeroki i bez wątpienia o różnych rozwiązaniach można stworzyć kilkutomową książkę. W naszym artykule skoncentrujemy się na konkretnym rodzaju oświetlenia specjalistycznego – na oświetleniu elewacji. Spełnia ono ważne funkcje użytkowe i architektoniczne we współczesnych przestrzeniach miejskich, nadaje charakteru i podkreśla budynki. Co warto o nim wiedzieć?

oswietlenie-elewacji

Przyjazna i bezpieczna przestrzeń

Pięknie oświetlone tereny wokół budynków i jasne elewacje tworzą dla nas przestrzeń przyjazną i bezpieczną. Oświetlone elewacje z dekoracyjnego kamienia przyciągają nasz wzrok, o czym doskonale wiedzą architekci. To doskonałe rozwiązanie, by zachęcić spacerowiczów do wejścia do restauracji, czy kawiarni, mniej nachalne niż neonowe bannery, czy inne podświetlane reklamy. Oświetlane są także ważne zabytki i różne atrakcyjne formy architektoniczne, takie jak pomniki, fontanny, czy nawet ciekawe elementy ogrodzenia. Właściwie dobrane, atrakcyjne oświetlenie wydłuża życie miasta do późniejszych godzin nocnych i nie dotyczy to wyłącznie miast chętnie odwiedzanych przez turystów. Znacznie bezpieczniej i przyjemniej wyjść na długi spacer przed snem, czy wybrać się w weekend na nocne spotkanie ze znajomymi w pubie, gdy wokół jest jasno.

Popularne rodzaje oświetlenia elewacji

Przez lata prym wiodły naświetlacze halogenowe znanych marek, które były rozwiązaniem sprawnym i trwałym. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Mersi.pl z Mińska Mazowieckiego, dziś naświetlacze halogenowe stosowane są w przestrzeniach przydomowych, rzadziej miejskich. Do oświetlania większych przestrzeni oraz do oświetlania eleganckich elewacji dużych budynków częściej wykorzystywane są naświetlacze metahalogenkowe. Światło może być rozsyłane symetrycznie lub asymetrycznie, dopasowane w taki sposób, by uzyskać najbardziej pożądany efekt. Obecnie na topie są bez wątpienia naświetlacze LED. Technologia LED umożliwia tworzenie różnych opraw o odpowiedniej mocy. Mogą to być przydomowe naświetlacze małej mocy, projektory średniej mocy i naświetlacze dużej mocy. Wszystkie naświetlacze LED mają wskazany kąt świecenia, dostępne moce, rzeczywiste strumienie świetlne oraz stopień szczelności opraw. Producenci deklarują także, przez ile godzin urządzenie będzie sprawne oraz spadek strumienia świetlnego o daną wartość, np. nie większą niż 20% strumienia początkowego.

Oświetlenie specjalistyczne elewacji to ciekawe rozwiązanie, na które coraz chętniej decydują się nie tylko miejscy architekci, ale także projektanci i właściciele domków jednorodzinnych.

śr. ocena 5 / głosów 5