Oświetlenie drogowe i uliczne LED – przegląd rozwiązań

Choć na polskich ulicach znajduje się kilka milionów lamp ulicznych, to większość nich jest przestarzała pod względem technologicznym. Można to zauważyć chociażby po migoczącym świetle starych latarni. Są one nie tylko nieefektywne, ale przede wszystkim nieenergooszczędne – pożerają ogromne pokłady energii elektrycznej. Z tego względu coraz więcej miast decyduje się na wymianę starego oświetlenia na oświetlenie LED. Przedstawiamy przykładowe rozwiązania.

Zalety oświetlenia LED

W elektronice diody LED stosuje się już od lat 60. ubiegłego wieku, jednak dopiero od niedawna jest ono na tyle wydajne i mocne, że może zastępować świetlówki rtęciowe, żarówki żarowe oraz żarówki energooszczędne.

Oświetlenie LED daje wystarczająco mocne światło, by odnajdowało zastosowanie w oświetleniu ulicznym i drogowym. Ponadto, z jego pomocą oświetlać można także parki, wysokie biurowce, stadiony, mosty, przestrzenie biurowe, a nawet zakłady produkcyjne i magazyny – wylicza przedstawiciel firmy MT LED.

Do najważniejszych zalet oświetlenia LED należą:

  • bardzo długa żywotność (od 11 do 20 lat),
  • energooszczędność (sprawność na poziomie 80-90%, podczas gdy tradycyjne oświetlenie zamienia w światło jedynie 5-10 % energii),
  • bezpieczeństwo użytkowania (brak ryzyka pożaru i poparzeń),
  • odporność na uderzenia i niskie temperatury, ze względu na brak żarników i delikatnych szklanych elementów,
  • ekologiczność (diody LED nie zawierają toksycznych materiałów, nadają się do recyclingu),
  • możliwość uzyskania każdej barwy światła.

Rodzaje oświetlenia ulicznego LED

Istnieją różne rodzaje oświetlenia ulicznego LED. Wybierać można spośród następujących rozwiązań:

  • oprawy ze zintegrowanymi diodami – można je znaleźć w wielu wariantach, montowane bezpośrednio na słupach oświetleniowych,
  • wymienne żarówki do zamontowania w oprawy,
  • kierunkowe żarówki LED – przeznaczone do kierunkowych opraw ulicznych świecących w dół, kompatybilne z zapłonnikami lamp rtęciowych i sodowych, charakteryzują się neutralną lub zimną barwą,
  • dookólne żarówki LED – mogą mieć moc od 20 do 250 W, w zależności od modelu świecą barwą ciepłą, zimną lub naturalną; do zastosowań ulicznych stosuje się przeważnie barwę białą zimną lub białą naturalną.

Dlaczego oświetlenie drogowe i uliczne LED jest najlepsze?

Lampy uliczne LED są o wiele bardziej trwałe i energooszczędne od starszych rozwiązań. Ponadto, ewentualna awaria pojedynczych elementów diod nie spowoduje przerwania pracy lampy.

Warto postawić na oświetlenie drogowe i uliczne LED także dlatego, że redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz nie zawiera szkodliwych substancji. Nie emituje także niekorzystnego promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego.

śr. ocena 5 / głosów 5