Okablowanie strukturalne

Nie sposób wyobrazić sobie współczesnych budynków użyteczności publicznej bez systemu okablowania strukturalnego. Niezależnie od tego, czy to urząd czy bank, okablowanie umożliwia sprawną pracę z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Warto przewidzieć okablowanie już na etapie projektu i uwzględnić w nim intensywny rozwój techniki. Projekt i instalację dobrze zlecić fachowcom.

Czym jest okablowanie strukturalne?

Okablowanie strukturalne to system okablowania telekomunikacyjnego. Jego najważniejszą zaletą jest uniwersalność. Celem jest stworzenie systemu, który będzie miał jak najwięcej różnorodnych zastosowań. Dzięki okablowaniu strukturalnemu możliwe jest tworzenie sieci komputerowych oraz dołączanie telefonów, drukarek i innych urządzeń pracujący w trybie sieciowym. System okablowania strukturalnego jest bardzo złożony. W jego skład wchodzą m.in. kable, elementy połączeniowe, dopasowujące i inne.

Budowa i zastosowania okablowania strukturalnego

Do elementów okablowania strukturalnego zaliczamy: okablowanie pionowe, poziome, punkty rozdzielcze, gniazda abonenckie, połączenia systemowe, połączenia międzybudynkowe.

Okablowanie pionowe to światłowody lub kable miedziane służące do łączenia z siecią. Najczęściej umieszcza się je w pionach kablowych, w które wyposażony jest budynek. Okablowanie poziome łączy punkt rozdzielczy z gniazdem abonenckim. Punkt rozdzielczy stanowi centralny punkt okablowania. Z niego rozchodzą się kable do gniazd abonenckich, czyli urządzeń odbiorczych. Połączenia systemowe stanowią połączenie między okablowaniem a systemami komputerowymi. Połączenia międzybudynkowe są niezbędne, jeżeli okablowanie obejmuje więcej niż jeden gmach.

Okablowanie strukturalne jest niezbędne do tworzenia systemów telekomunikacyjnych w budynkach. Opierają się na nich takie technologie, jak: sieć komputerowa, sieć telefoniczna, telewizja przemysłowa, instalacje alarmowe, inteligentne sterowanie urządzeniami oraz instalacja inteligentnego budynku.

Okablowanie strukturalne jest szalenie istotne z punktu widzenia użyteczności budynku i wydajności pracy na jego terenie. Z tego względu nie należy instalacji zostawiać amatorom. Fachowym montażem okablowania zajmuje się www.telka.com.pl.