Nowoczesne narzędzie do przemysłowego konstruowania prefabrykatów betonowych – Planbar

Niezależnie od tego, czy planujemy produkcję seryjną płaskich betonowych prefabrykatów, czy chcemy stworzyć oryginalne, również skomplikowane elementy architektoniczne, warto zaopatrzyć się w oprogramowanie, które ułatwi nam pracę na wielu różnych poziomach. Takim oprogramowaniem jest specjalistyczny PLANBAR, który w kompleksowy sposób pozwoli nam skonstruować zarówno stropy bądź ściany, jak i szalunki czy elewacje. Co jeszcze warto wiedzieć o tym narzędziu?

Jedną z jego podstawowych zalet jest zachowanie spójności pomiędzy rzutami oraz modelem 3D, dzięki czemu bez dodatkowych utrudnień możemy pracować z tymi pierwszymi, podczas gdy PLANBAR sam modyfikuje w odpowiedni sposób wybrane fragmenty modelu. Specjalista z biura projektowego KGE zwraca uwagę na dodatkowy moduł iParts, dedykowany szczególnie złożonym elementom prefabrykowanym. Dzięki niemu możliwe jest swobodne modelowanie m.in. schodów, fundamentów, belek czy kolumn, a także połączeń pomiędzy nimi.

Rozległe możliwości

Oprócz oczywistej wizualizacji program PLANBAR oferuje również automatyczne wygenerowanie trójwymiarowego projektu zbrojenia, bez potrzeby kopiowania danego elementu. Biblioteka komponentów umożliwia operowanie zbrojeniem zarówno w zakresie prętów, jak i siatek oraz łączników albo nawet całych ich grup. Do tego dochodzi m.in. analiza kolizji czy uwzględnienie cięcia i gięcia, jak również izolacji ścian czy zróżnicowania grubości szalunków. PLANBAR sam rozpoznaje też geometrię płyt oraz wnęk i otworów, wylicza kierunek naprężeń, a także potrafi dokonać niezbędnych optymalizacji.

Koordynacja procesów

W połączeniu z obsługą typowych formatów zapisu danych (jak choćby IFC, 3DS, 3D PDF, U3D, PNG) to wszystko sprawia, że interakcja pomiędzy obliczeniami statycznymi, oprogramowaniem CAD i produkcją przebiega bez jakichkolwiek zakłóceń, a prefabrykacja odbywa się w zgodzie z systemami pracującymi w technologii BIM. PLANBAR współpracuje z pięcioosiowymi frezarkami i ploterami 3D, automatycznie przesyłając dane do maszyn lub komputerów sterujących.

Funkcje dodatkowe

Oparcie na systemie Allplan (Architektura i Inżynieria) pozwala z kolei na doskonałą koordynację z pakietem przemysłowym. Z programem PLANBAR bez trudu obliczymy ilości prefabrykatów z modelu budynku, a także związane z tym koszty. Wygenerujemy też dane do fakturowania, a nawet połączymy katalogowe numery artykułów z cenami. Wszystko to zaś w przejrzysty, automatyczny, a przy tym niezawodny sposób.