Na czym polega cięcie plazmą 3D?

Obecnie różnego rodzaju metody pozwalają na obrabianie materiałów o zróżnicowanej twardości i strukturze. Cały czas są one jednocześnie udoskonalane i rozwijane. Plazma czasami nazywana czwartym stanem skupienia od niedawna również wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu z uwagi na wyjątkowe właściwości. Na czym polega cięcie plazmą 3D?

Czym jest plazma i jak się ją wykorzystuje do cięcia metali?

Plazma pod pewnymi względami przypomina gaz. Jest to materia stanowiąca mieszankę zjonizowanych dodatnio cząsteczek i elektronów. Jednak sama plazma jest elektrycznie obojętna. Wprawdzie na ziemi spotkać można ją rzadko, ale w kosmosie to zjawisko powszechne. W przypadku przepuszczenia przez plazmę prądu o wysokim natężeniu uzyskiwany jest łuk elektryczny wykorzystywany w hutnictwie do cięcia i spawania metali. Cięcie plazmą to topienie metalu dzięki plazmie, a dokładniej łukowi elektrycznemu działającemu na ograniczonym obszarze. Za sprawą dużej energii kinetycznej, która towarzyszy silnie skoncentrowanemu elektrycznemu łukowi plazmowemu, materiał odpadowy jest eliminowany ze strefy obróbki. Usługi cięcia plazmą 3D oferują wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak na przykład Hurtostal 2.

Jakie metale można ciąć plazmą?

Łuk jarzy się między elektrodą, która jest odporna na temperaturę, a obrabianym przedmiotem. Wiązka gazu pod ciśnieniem jest wyrzucana z dyszy poprzez łuk elektryczny. Powoduje to jego zjonizowanie i powstanie strumienia plazmy o znacznej mocy. Tym samym cięty metal jest topiony i wyrzucany jednocześnie poza obszar cięcia. Do cięcia plazmowego wykorzystywane jest sprężone powietrze atmosferyczne. Jednak w przypadku obrabiarek o dużej mocy stosuje się także azot, wodór, argon, dwutlenek węgla oraz mieszanki helu, argonu i wodoru. Plazma umożliwia cięcie materiałów będących przewodnikami prądy elektrycznego. Są to metale i ich stopy, najczęściej stal, mosiądz, miedź, aluminium i żeliwo.

Przestrzenne obrabianie przedmiotów – cięcie 3D

Nowoczesne przecinarki służące do plazmowej obróbki metali 3D pozwalają na przestrzenne obrabianie przedmiotów, których kształt jest numerycznie programowany w technologii CNC. Cieszą się one coraz większą popularnością. Obrabiarki służą nie tylko do cięcia, ale i żłobienia. Palnik w tym czasie znajdować się może w zasadzie pod dowolnym kątem. Przy żłobieniu plazmowym emisja dymów i hałasu jest niewielka np. w porównaniu z obróbką z wykorzystaniem środków mechanicznych. Cięcie plazmą 3D ma zresztą sporo innych zalet. To metoda szybka i precyzyjna, która pozwala na dokładne cięcie i kształtowanie metali.

śr. ocena 5 / głosów 5