Na czym polega badanie zagęszczenia gruntu? Do czego służy płyta dynamiczna? Dlaczego warto zbadać zagęszczenie gruntu przed dalszym wykonywaniem robót?

Wskaźnik zagęszczenia to jeden z podstawowych parametrów geotechnicznych gruntu. Badanie tego typu wartości ma istotne znaczenie w przypadku różnego rodzaju prac ziemnych, których celem jest wykorzystanie tak przygotowanego gruntu np. do posadowienia budynku czy budowy drogi. Odpowiednio zagęszczone podłoże wyróżnia się mniejszą porowatością, a dużą nośnością i wytrzymałością. W jaki dokładnie sposób bada się zagęszczenie gruntu?

Zagęszczanie gruntu

Zagęszczanie gruntu – na czym to polega i kiedy warto je zbadać?

Każdy rodzaj robót ziemnych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Szczególnie istotne jest tu jego zagęszczenie. Dlaczego?

Ponieważ tak przygotowany grunt nadaje się do wykorzystania pod różnego rodzaju inwestycje budowlane. – Tłumaczy przedstawiciel PHU Mabud, firmy specjalizującej się w robotach ziemnych. – Jak wiadomo, każda konstrukcja, czy to budynek, droga czy jakikolwiek inny obiekt, w pewnym stopniu oddziałuje na podłoże. Wynika to z ciężaru konstrukcji i różnego rodzaju sił zewnętrznych, wywołanych np. ruchem drogowym. Na skutek tych zjawisk dochodzi do zagęszczania podłoża, a w rezultacie do osiadania posadowionych na nim obiektów. Aby temu zapobiec, grunt powinien zostać odpowiednio zagęszczony przed dalszym wykonywaniem robót.

Jakość takiego zagęszczenia, czy to rodzimego, czy też o charakterze nasypowym, trzeba dokładnie zweryfikować, do czego służą specjalne badania. Ich celem jest ocena parametrów geotechnicznych podłoża pod względem możliwości posadowienia na nim konkretnego obiektu. Badania geotechniczne tego typu są wskazane w celu weryfikacji założeń projektowych. Warto je wykonywać przy wszelkiego rodzaju inwestycjach z zakresu budownictwa ziemnego, fundamentowego oraz drogowego, w tym przy budowie dróg, autostrad, parkingów, obiektów przemysłowych, centrów handlowych, budynków mieszkalnych, a nawet linii kolejowych. Do badania zagęszczenia gruntu wykorzystuje się różne metody, z czego ogromną popularnością cieszy się lekka płyta dynamiczna.

Płyta dynamiczna – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Badanie lekką płytą dynamiczną to szybki i prosty sposób na dokonanie pomiarów dynamicznego modułu odkształcenia. Dzięki niemu możliwa staje się ocena różnych parametrów podłoża, w tym wskaźnika zagęszczenia gruntu. Pomiaru dokonuje się poprzez wykonywanie uderzeń obciążeniowych, pozwalających na badanie osiadania gruntu. Warto przy tym zaznaczyć, że grubość badanego tą metodą podłoża powinna wynosić do 0,5 metra. Do zalet badania lekką płytą dynamiczną należy:

  • Szybkość i prostota badania – pomiaru dokonuje się w kilka minut i może wykonać je niemal każdy.
  • Uniwersalne zastosowanie – badać można zagęszczenie nasypów, rowów i wykopów np. pod budowę dróg, fundamentów, posadzek.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – badanie nie jest kosztowne, gdyż nie wymaga zastosowania specjalnych pojazdów.

Jak więc się okazuje, lekka płyta dynamiczna to znakomita alternatywa dla bardziej kosztownych i czasochłonnych metod badania zagęszczenia gruntu.

śr. ocena 5 / głosów 5