Możliwości pomp ciepła – ogrzewanie i chłodzenie

Pompy ciepła kojarzą się przede wszystkim z ogrzewaniem lub podgrzewaniem wody użytkowej. Nie każdy wie, że z ich pomocą można także skutecznie chłodzić dom, co jest szczególnie przydatne w czasie letnich upałów. Przedstawiamy możliwości jakie niosą ze sobą pompy ciepła.

Wszechstronność pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, którego nazwa podpowiada w jaki sposób można je użytkować. Jednak ogrzewanie nie jest wszystkim, co potrafią robić. Pompy ciepła z powodzeniem używać można również do chłodzenia domu. Obie funkcje mogą pełnić pompy wszystkich typów, zarówno woda-woda, powietrze-woda, jak i powietrze-powietrze.

Istnieje możliwość przestawienia każdej pompy ciepła z trybu ogrzewania na tryb chłodzenia. To w jaki sposób można tego dokonać zależy od rodzaju zastosowanych odbiorników i automatyki jaka steruje systemem danej pompy – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę MIR Energia.

Jeśli chcecie, by wasza pompa ciepła służyła wam zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia, to trzeba pomyśleć o tym już w fazie jej projektowania. Wybór obu opcji będzie miał bowiem wpływ na wybór konkretnego rodzaju pomy ciepła oraz kierującej instalacją automatyki.

Rodzaje pomp ciepła – którą wybrać?

Każdy z rodzajów pomp ciepła charakteryzuje się innymi parametrami, które wpływają na sposób ich zastosowania. Wyróżnia się następujące typy pomp:

  • woda-woda – najlepiej dostosowane do panującego w Polsce klimatu, dlatego wybierane są u nas najczęściej. Kiedy wykorzystuje się je do ogrzewania, dolnym źródłem ciepła jest grunt, a górnym instalacja grzewcza w budynku. Aby pompy te mogły również chłodzić, muszą być np. wyposażone w zawór rewersyjny, umożliwiający zamianę dolnego i górnego źródła ciepła w obiegu chłodniczym. Można również zamontować dodatkowy wymiennik i chłodzić bez wykorzystania sprężarki pompy ciepła za pomocą samego dolnego źródła. W jednym i drugim przypadku dolnym źródłem ciepła może być grunt lub studnia głębinowa.  Aby pomieszczenia mogły odbierać zarówno ciepło jak i chłód z tego rodzaju pompy, musi być w nich zamontowana instalacja grzewcza wykorzystująca ogrzewanie płaszczyznowe lub klimakonwektory.
  • Powietrze-powietrze – zasilane energią elektryczną, jako nośnik chłodu wykorzystują instalację freonową. Ich wadą jest zmniejszająca się wraz z obniżającą się temperaturą zewnętrzną sprawność energetyczna. Techniczne rozwiązania w tego typu pompach umożliwiają pokrycie zapotrzebowania na ciepło do temperatury około -25C. W przypadku tych pomp nie ma instalacji dolnego źródła czy instalacji grzejnikowej wewnątrz budynku. Stosuje się natomiast różnego rodzaju jednostki wewnętrzne, takie jak w klimatyzatorach: ścienne, podokienne, sufitowe lub kasetonowe.
  • Powietrze-woda – zasilane elektrycznie lub gazowe, posiadają wymiennik freonowo-wodny, dzięki któremu istnieje możliwość zainstalowania wodnego urządzenia do odbioru ciepła i chłodu w budynku (np. klimakonwektor czy ogrzewanie płaszczyznowe). Decydując się na tę pompę należy podjąć decyzję o sposobie jej wykorzystania już na etapie projektowania instalacji, aby wybrać odbiorniki do odbioru ciepła lub ciepła i chłodu. Jeśli pompa ma służyć jedynie do ogrzewania, wybrać można tradycyjne grzejniki, jeśli do ciepła i chłodu zwykle jest o ogrzewanie podłogowe.

Jak widać, pompy ciepła to sprytne urządzenia, które można wykorzystać zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia budynku. Warto rozważyć jej instalację, ponieważ może przynieść wam wiele korzyści.