Kiedy warto skorzystać z profesjonalnych usług pomiarowych?

Tak naprawdę ocena natężenia dźwięku jest odczuciem subiektywnym. Dla niektórych już cichy szum może być dotkliwym hałasem, a dla innych będzie niesłyszalny. Są jednak obiektywne metody weryfikowania parametrów dźwięku – mowa w tym przypadku o profesjonalnych pomiarach akustycznych. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Kiedy warto z nich skorzystać?

badania-akustyczne

Czym są badania akustyczne?

Pomiary akustyczne są badaniami, które dostarczają informacji na temat dźwięków i drgań w pomieszczeniach bądź w otaczającym środowisku. Wprawdzie wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z pomiarem hałasu, a więc natężenia dźwięku, nie jest to jedyny typ pomiarów akustycznych. W praktyce warto wiedzieć, że poziom hałasu jest regulowany za pomocą aktów prawnych. Ma duże znaczenie zarówno w budynkach, jak i środowisku np. w sąsiedztwie autostrad. Co ciekawe, hałas spowodowany bywa nie tylko niechcianymi dźwiękami, ale i drganiami gruntu, które również mają duży wpływ na ogólne samopoczucie.

Kto wykonuje badania akustyczne?

Z tego powodu do pomiarów akustycznych zalicza się też badania wibracji. Dokonane w ten sposób pomiary hałasu umożliwiają tworzenie map akustycznych, które określają poziom dźwięków na danym terenie. Warto wiedzieć przy tym, że pomiary akustyczne wykonuje się nie tylko do badania niepożądanych dźwięków, ale też wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma odpowiednia akustyka. Dlatego też wykonuje się różnego rodzaju pomiary czasu pogłosu, zrozumiałości mowy czy wyrazistości dźwięków, aby móc osiągnąć jak najlepsze efekty za pomocą odpowiedniego nagłośnienia. Wszystkie tego typu pomiary wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniego oprogramowania. Takimi badaniami zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak na przykład EC Test Systems.

W jakich jeszcze sytuacjach warto skorzystać z pomiarów akustycznych

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnych usług pomiarowych? Tego typu usługi wykorzystywane są m.in. w czasie projektowania różnego rodzaju obiektów. Pomiary akustyczne powinny być wykonywane jeszcze na etapie projektowania obiektów przemysłowych czy budynków mieszkalnych. Na tym etapie można bowiem jeszcze dość łatwo wprowadzić poprawki na podstawie stworzonych map akustycznych. Ponadto takie badania wykonać można, gdy ściany w domu czy biurze słabo izolują dźwięki bądź pojawiają się dokuczliwe drgania gruntu. Badania pomiarowe wykonuje się też w celu określenia akustyki panującej w danym miejscu. To kluczowy czynnik w miejscach takich jak teatry, aule, sale koncertowe czy studia nagraniowe. Dzięki badaniom można poprawić je pod względem akustyki.

śr. ocena 5 / głosów 5