Jakie elementy się sprawdza, wykonując badania cementu?

Cement to bardzo szeroko stosowane spoiwo mineralne, bez którego trudno wyobrazić sobie budownictwo. Przez stulecia udoskonalany i wzbogacany, dziś pozwala nam sięgać chmur – dosłownie i w przenośni. Aby sprawdzić, czy materiał ten ma odpowiednie dla danego zastosowania właściwości, przeprowadza się badania cementu. Na czym one się skupiają?

badanie-betonu

Czemu służą badania cementu?

Współcześnie powstaje wiele odmian cementu. Sięgając po odpowiednie surowce i dodatki oraz modyfikując proces produkcji, można stworzyć materiał o pożądanych właściwościach. Uzyskując cement wysokiej jakości, o dobrych parametrach, można pokonywać nowe bariery w budownictwie – spoiwo w dużej mierze odpowiada za trwałość budowli i możliwe do zastosowania rozwiązania konstrukcyjne.

Cement to jeden ze składników betonu – mówi specjalista z sieci laboratoriów badawczych BARG, która specjalizuje się w badaniach podłoży i surowców na potrzeby inwestycji budowlanych. – Beton zaś ma niezliczone zastosowania. Najczęściej zależy nam na tym, aby był odporny na ściskanie, czynniki atmosferyczne, ścieranie i wiele innych. Badając cement, możemy określić, czy nadaje się on do produkcji betonu o właściwych parametrach. Wykorzystywanie nieprzebadanego cementu i wytwarzanie betonu o niewiadomych cechach może być niebezpieczne!

Dzięki badaniom poszczególnych partii cementu uzyskuje się powtarzalność i przewidywalność jakości wyrobów opartych na cemencie. Jest to ważne z wielu punktów widzenia: bezpieczeństwa użytkowania obiektów, ich wytrzymałości, dostosowania do warunków użytkowania, a także estetyki. To ostatnie jest szczególnie istotne dziś, gdy beton stał się pełnoprawnym materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym.

Jakie parametry określa się podczas badań cementu?

Aby dowiedzieć się, jak beton będzie się „zachowywał” po wykorzystaniu go w inwestycji budowlanej, należy określić wiele czynników mechanicznych, fizycznych i chemicznych. Badania cementu nie są przeprowadzane w oderwaniu od zastosowań finalnego produktu, lecz z uwzględnieniem czynników, na jakie będzie on narażony. Oto, jakie parametry są określane, aby uzyskać materiał o właściwej charakterystyce technologicznej:

  • rodzaj i klasa wytrzymałościowa cementu,
  • wytrzymałość na ściskanie,
  • cechy fizykochemiczne: gęstość, miałkość, czas wiązania, stałość objętości, wodożądność, straty prażenia, zawartość chlorków i siarczanów,
  • czynniki związane z wymogami danej realizacji, w której zastosowany ma być beton: przeznaczenie, wymiary konstrukcji, warunki środowiskowe, warunki termiczne, planowana pielęgnacja, dostępność cementu w danej lokalizacji i wiele innych.
śr. ocena 5 / głosów 5