Jaką metodą wykonuje się cięcie betonu?

Beton kojarzy nam się przede wszystkim jako materiał ciężki i wytrzymały, a wznoszone z niego konstrukcje wydają się często niemalże niezniszczalne. Z założenia na tym właśnie nam zależy: by budowane przez nas obiekty bezpiecznie służyły nam latami. Czasem jednak przydatne, a nawet konieczne jest wprowadzanie pewnych zmian lub przeprowadzenie prac naprawczych. O ile rozbiórkę części ściany z cegły łatwo sobie wyobrazić, to już z modyfikacją ściany betonowej jest znacznie trudniej. Jakimi narzędziami i w jaki sposób wykonuje się cięcie betonu?

Dlaczego beton wymaga specjalnego traktowania?

Odpowiedź na nasze pytanie jest prosta – beton to materiał twardy. Warto ten temat jednak nieco zgłębić. Beton wymaga specjalnej obróbki ze względu na swoją trwałość i złożoność. Beton wytwarza się z kruszywa o drobnej i grubej frakcji, które spajane jest cementem. Właściwości kruszyw wynikają oczywiście z cech tzw. skały macierzystej, a także z zastosowanej obróbki mechanicznej przy produkcji materiału. Do produkcji betonu wykorzystuje się nie tylko kruszywa naturalne (łamane, żwirowe), ale także kruszywa sztuczne, jak żużel wielkopiecowy oraz kruszywa z recyklingu. Do mieszanki betonowej mogą być także dodawane włókna produkowane z różnych materiałów, przede wszystkim ze stali i szkła – mówimy wówczas o fibrobetonie. I najważniejsze: konstrukcje betonowe są zwykle zbrojone.

Beton kontra diament

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Budohit z Katowic, do cięcia betonu należy wykorzystywać tarcze tnące z nasypem diamentowym lub specjalne diamentowe liny. Cięcie betonu z wykorzystaniem tarcz diamentowych daje możliwość bardzo precyzyjnego cięcia według wyznaczonej linii, dlatego metoda ta wykorzystywana jest często do wykonywania otworów okiennych i drzwiowych, otworów wentylacyjnych, dylatacyjnych. Cięcia są na tyle precyzyjne, że wykonane otwory nie wymagają dalszej obróbki. Piłę tarczową do cięcia betonu możemy sobie wyobrazić jako zaawansowaną i powiększoną wersję tzw. kątówki. Zupełnie innym urządzeniem jest piła linowa do cięcia betonu. Lina diamentowa opasuje przecinany fragment konstrukcji, poruszając się po specjalnie rozmieszczonych kołach pasowych. Piły linowe świetnie sprawdzają się zarówno do cięcia mniejszych elementów, jak i części wielkogabarytowych konstrukcji. Solidne urządzenie tego typu doskonale radzi sobie nawet z gęsto zbrojonym betonem. Cięcie betonu nie jest więc niemożliwe – ale nie jest też proste i wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego mechaniczną obróbką betonu zajmują się zwykle tylko sprofilowane firmy.

śr. ocena 5 / głosów 5