Jak zapobiegać parowaniu szyb w oknach?

Parowanie szyb w oknach to co prawda proces zupełnie naturalny, jednak niepożądany. Skraplająca się na szybach wilgoć obniża widoczność, nieestetycznie wygląda, a co gorsza może prowadzić do powstawania na oknach mniej lub bardziej trwałych zacieków. Jak radzić sobie z problemem zaparowanych okien i co można zrobić, aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku? Skąd się bierze para […]

Skraplanie się pary wodnej na szybach okiennych

Parowanie szyb w oknach to co prawda proces zupełnie naturalny, jednak niepożądany. Skraplająca się na szybach wilgoć obniża widoczność, nieestetycznie wygląda, a co gorsza może prowadzić do powstawania na oknach mniej lub bardziej trwałych zacieków. Jak radzić sobie z problemem zaparowanych okien i co można zrobić, aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku?

Skąd się bierze para na oknach w domu?

Osadzanie się pary wodnej na powierzchniach szyb, z czym spotykamy się przede wszystkim w czasie najchłodniejszych miesięcy w roku, jest wynikiem zupełnie naturalnego zjawiska. Przyczyną jest różnica temperatur panujących na zewnątrz budynku i w jego wnętrzu w połączeniu z bardzo dużą wilgotnością powietrza – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Plastixal.

Jeżeli w pomieszczeniu wilgotność powietrza przekracza 60%, a jednocześnie różnica między temperaturą we wnętrzu a poza nim przekracza 20oC, nieuchronnie dojdzie do zjawiska kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej na najchłodniejszym elemencie zewnętrznej przegrody budynku.

Zatem efekt parowania szyb nie ma nic wspólnego ze słabą jakością wykonania stolarki okiennej. Choć rzeczywiście, montowane jeszcze 40 lat temu okna drewniane, dzięki naturalnym nieszczelnościom, usprawniały wentylację domu, przez co odprowadzanie nadmiaru pary wodnej przebiegało sprawniej. Jakie rozwiązania są dostępne dzisiaj, kiedy stolarkę okienną charakteryzuje znacznie większa szczelność?

Jak zapobiegać parowaniu szczelnych okien?

Najprostszym sposobem na zapobieganie skraplaniu się pary wodnej na oknach jest usuwanie nadmiaru wilgoci z wnętrz przez ich regularne wietrzenie. Kluczowe znaczenie ma także właściwa wentylacja w całym mieszkaniu. Parowanie szyb może być oznaką niesprawnego działania wentylacji grawitacyjnej, co może oznaczać konieczność inwestycji w rozwiązanie mechaniczne (z wentylatorami w wywietrznikach).

Wybierając nowe okna z PCV do domu warto rozejrzeć się za stolarką wyposażoną w mikrowentylację. Takie rozwiązanie pozwala na rozszczelnienie okna przez odpowiednie ustawienie klamki. W rezultacie skrzydło nie jest w pełni dociśnięte do ramy, a powstała w ten sposób szczelina umożliwia wymianę powietrza i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Kolejnym rozwiązaniem są okna z nawiewnikami. Takie urządzenia umożliwiają wentylację bez konieczności rozszczelnienia okna czy uchylania jego skrzydła. Obecnie produkowane są okna z nawiewnikami mechanicznymi, które obsługuje się ręcznie, higrosterowanymi, które uruchamiają się kiedy dochodzi do wzrostu wilgotności we wnętrzu oraz nawiewniki ciśnieniowe, które działają na zasadzie wyrównywania ciśnień po obu stronach okna.

śr. ocena 5 / głosów 1