Jak wyliczyć parametry okna za pomocą aplikacji mobilnej?

Okna to bardzo istotna część budynku, odpowiadająca między innymi za przepuszczalność światła i ciepła. Ważne jest, aby w zależności od warunków panujących w danym miejscu dobrać odpowiednie parametry przeszklenia, które nie tylko będzie charakteryzowało się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, ale również zapobiegnie kondensacji pary, a także powstawaniu pleśni.

Wyliczenie parametrów konstrukcji okiennych jest łatwiejsze dzięki aplikacjom mobilnym. Wystarczy wpisać wszystkie niezbędne dane, by w ciągu kilku chwil uzyskać szczegółowe wyniki. Jedną z aplikacji przydatnych architektom, projektantom, czy doradcom energetycznym jest Caluwin. Zasadę jej działania przybliży nam specjalista z firmy Plastixal.

Wyliczanie współczynnika przenikania ciepła

Uw-kalkulator pozwala na określenie współczynnika przenikania ciepła. Informuje nas on o tym, ile ciepła będzie przenikać przez metr kwadratowy powierzchni okna, w zależności od temperatury po obydwu jego stronach. Lepiej, jeśli na zewnątrz przedostaje się jak najmniej ciepła – dzięki temu możemy liczyć na sporą oszczędność na rachunkach.

W tym przypadku znaczenie ma między innymi powierzchnia samej szyby – rama ma nieco gorsze właściwości izolacyjne. W aplikacji możemy więc wpisać dokładne dane: liczbę skrzydeł okiennych, rodzaj materiału, z którego zostały wykonane ramy oraz ich szerokość, a także rodzaj szyby czy ewentualne szprosy. Jeśli nie jesteśmy pewni wszystkich parametrów możemy również wybierać z określonych już możliwości, także konkretnych producentów. Istnieje również możliwość uzupełnienia wszystkich danych ręcznie, także z nadaniem nazwy konkretnego producenta. Dzięki możliwości wygenerowania raportu w formie pliku .pdf mamy możliwość dodania oraz porównania parametrów okien od różnych producentów.

Po uzupełnieniu danych otrzymujemy również kalkulator kondensacji i pleśni, który informuje o możliwości pojawienia się kondensatu lub pleśni na brzegach szyby.

Oszczędność energii

Szczegółowe określenie parametrów okna pozwoli nam również na określenie oszczędności cieplnej. Jest to istotne nie tylko ze względu na zewnętrzne regulacje, które określają możliwe utraty ciepła z budynku, ale także na wartość domowego budżetu.

W przypadku panelu dotyczącego oszczędności energii do wyboru mamy oszczędność zimą oraz latem. Możemy określić czas trwania sezonu, wybrać średnią temperaturę panującą wewnątrz jak i na zewnątrz, a także rodzaj oraz wartość kaloryczną paliwa grzewczego. Cena paliwa, jego prognozowany wzrost oraz wydajność dadzą nam całościowy obraz oszczędności pieniężnych jak i CO2, zarówno w skali roku jak i wielu lat.

śr. ocena 5 / głosów 5