Jak sprawdzić tranzystor mocy?

Bez względu na to, czy elektroniką lub elektryką zajmujesz się profesjonalnie, czy na razie jeszcze hobbystycznie, w twoim warsztacie nie powinno zabraknąć miernika RLC LCR-T4. Ten wielofunkcyjny tester elementów elektronicznych pozwoli ci szybko i w możliwie najprostszy sposób dokonać pomiaru parametrów tranzystorów bipolarnych i MOSFET, ale także elementów RLC, czyli np. rezystorów i kondensatorów.

Wielofunkcyjne testery elementów elektronicznych

Nowoczesne testery tranzystorów charakteryzują się nie tylko możliwością wszechstronnego wykorzystania (pomiar woltów, omów, napięcia), ale też konstrukcją znacznie ułatwiającą wykonywanie pomiarów. Mierniki RLC LCR-T4 zamknięte w obudowie z dużym wyświetlaczem i podstawką z pinami na testowane elementy do zasilania potrzebują najczęściej baterii 9 V. Dla przykładu przyjrzyjmy się bliżej testerom z wygodną obudową, dostępnym w ofercie sklepu internetowego regmag.pl, które obsługują zarówno elementy RLC, jak i półprzewodnikowe, czyli m.in. właśnie tranzystory mocy.

Użycie miernika jest banalnie proste. Po umieszczeniu testowanego elementu w wyjściu miernika, w ciągu kilku sekund na wyświetlaczu będziemy mogli zobaczyć informację na temat rodzaju urządzenia i jego parametrów. Zatem w przypadku najprostszej diody, na wyświetlaczu pojawi się napis diode oraz wartość napięcia. Badając kondensator elektrolityczny (capacitor) w testerze RLC LCR-T4 (pamiętając o uprzednim rozładowaniu urządzenia), poznamy jego pojemność elektryczną, rezystencję i straty napięcia po podaniu impulsu. Po zakończeniu pomiaru i wyświetleniu wyniku tester automatycznie przechodzi w stan uśpienia, co służy oszczędności energii potrzebnej do zasilania.

Test tranzystora mocy w mierniku LCR-T4

Tester tranzystorów LCR-T4 automatycznie rozpoznaje typ badanego urządzenia (tranzystory zwykłe NPN i PNP oraz polowe MOSFET z kanałami N i P), wskazuje napięcie progowe, prąd bazy i wzmocnienie, pojemność bramki i rezystencję dren-źródło dla tranzystorów polowych. Sprawdzenie tranzystora za pomocą mierników w obudowach odbywa się analogicznie do opisanych wyżej testów diod i kondensatorów. Jak powiedzieliśmy sobie już wcześniej, użycie miernika jest bardzo proste. Tranzystor należy umieścić w wejściach testera i zablokować za pomocą uchwytu, a następnie nacisnąć przycisk inicjujący pomiar. W ciągu około 2 sekund na wyświetlaczu pojawi się schemat tranzystora oraz wyniki przeprowadzonych pomiarów, które będą wyświetlać się przez kolejne 10 sekund.

śr. ocena 4.3 / głosów 6