Jak precyzyjnie sterować ogrzewaniem elektrycznym?

Ogrzewanie elektryczne jest uznawane za mało ekonomiczne, ponieważ wiąże się z stosunkowo wysoką ceną za kilowat prądu. Niektórym również taki rodzaj pozyskiwania ciepła kojarzy się z mało wydajnymi piecami akumulacyjnymi starego typu. Warto jednak poznać nowoczesne systemy ogrzewania elektrycznego, które wykorzystują zaawansowaną technologię i są korzystne pod względem finansowym. Wiele zależy jednak od właściwego sterowania takimi urządzeniami.

sterowanie ogrzewaniem elektrycznym

Typy ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne występuje w postaci wielu różnych systemów, z których każdy działa w nieco inny sposób. Najprostsze z nich mają formę grzejników ustawionych w każdym pomieszczeniu, często podpiętych do sieci za pomocą kabla siłowego. Takie rozwiązanie nie należy do oszczędnych, jednak dobrze sprawdzi się tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepło nie jest duże, na przykład w domku letniskowym.

Jak radzi specjalista z firmy ECO Solutions, koszty można również znacząco zmniejszyć korzystając z odpowiedniej taryfy u dostawcy prądu. Zwykle firmy energetyczne oferują w ramach takiej usługi tanią energię nocą i koło południa, a droższą w pozostałych porach dnia.

Korzystanie z zmiennej ceny prądu sprawdzi się także w przypadku pieców akumulacyjnych i ogrzewania podłogowego. Założeniem takiego rozwiązania jest zmagazynowanie dużej ilości ciepła podczas obowiązywania niższej stawki i stopniowe uwalnianie, bez konieczności dogrzewania, kiedy prąd jest droższy.

Bardzo korzystnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania elektrycznego jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Tuta warto wykorzystać możliwości przekazania dostawcy prądu nadmiaru wyprodukowanej energii i odebrania jej w zimowych miesiącach, kiedy instalacja jest znacznie mniej wydajna. Warto jednak zawsze sprawdzać warunki umowy dotyczące takich rozliczeń.

Jak sterować ogrzewaniem elektrycznym?

Przede wszystkim warto zauważyć, ze każdy rodzaj systemu grzewczego będzie wymagał nieco innego sterowania. Jeśli wykorzystujesz piec akumulacyjny dowolnego typu, ustaw go w taki sposób, by włączał się jedynie w porach, kiedy cena prądu jest niższa. Zapewni to komfort cieplny w mieszkaniu, a pozwoli zaoszczędzić.

Jeśli korzystasz z bardziej nowoczesnych urządzeń, możesz sterować wieloma parametrami ich pracy. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym przeważnie opiera się na wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie termoregulatorów. Akcesoria te kontrolują pracę urządzeń w taki sposób, by zapewnić Ci pożądany poziom ciepła, który zaprogramujesz.

Warto wykorzystać możliwości, które dają takie sterowniki. Większość z nich ma funkcje precyzyjnego regulowania temperatury w zależności od pory dnia i dnia tygodnia. Termoregulatory wyposażone w Wi-Fi pozwalają sterować ogrzewaniem zdalnie. Wszystko po to, by zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii elektrycznej.

śr. ocena 0 / głosów 0