Hydraulika siłowa w praktyce. Przykłady zastosowań

Hydraulika siłowa to pojęcie, które może brzmieć dla wielu osób egzotycznie, jednak jest to technika, z którą większość z nas spotyka się codziennie. Opiera się ona głównie na używaniu sprężonej cieczy do sterowania i napędzania praktycznie każdego typu urządzeń i maszyn. Z powodzeniem jest stosowana w każdej gałęzi przemysłu, zaczynając od produkcji samochodów, kończąc na koparkach czy też nowoczesnych samolotach. Gdzie jeszcze ma zastosowanie?

Hydraulika siłowa – charakterystyka

Technika tego typu, która opiera się na działaniu cieczy, ma za zadanie przenieść i spotęgować siłę mechaniczną. Na pełen system hydrauliczny składa się kilka uzupełniających się wzajemnie podzespołów. Najważniejsze jest działanie siłowników, pompy i ciśnieniowych przewodów. Pompa hydrauliczna, która sprawnie zasysa daną ciecz ze zbiornika, wtłacza ją do danego układu. W ten sposób powstaje bardzo duże ciśnienie, dzięki któremu możliwe jest przeniesienie energii na np. silniki hydrauliczne.

Oczywiście hydraulika siłowa to również mnóstwo innych części, takich jak np. zakucia do węży i rozdzielacze.  Na tę chwilę najczęściej wykorzystywane płyny w tej technice to bardzo gęste oleje.

Hydraulika siłowa – zastosowanie

Znając ogólne działanie hydrauliki siłowej, nietrudno sobie wyobrazić, jak wszechstronne i uniwersalne ma ona zastosowanie. Bez niej nie funkcjonowałby przemysł:

  • samochodowy,
  • lotniczy,
  • stoczniowy,
  • górniczy,
  • hutniczy,
  • energetyczny,
  • leśniczy,

Jako że maszyny wykorzystujące hydraulikę siłową nie wymagają dostępu do energii elektrycznej, są z powodzeniem wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach i w maszynach mobilnych. Jak mówi specjalista z Zakład Hydrauliki Siłowej Kobylanka, technika tego typu, doskonale sprawdza się w akumulatorach, chłodnicach, czy też w silnikach hydraulicznych.

Hydraulika jest celnym napędem dla koparek, wysuwa podwozie samolotu, a także umożliwia funkcjonowanie podnośnika samochodowego, dzięki czemu uniesienie kilkutonowego auta jest drobnostką. Tak samo proste jest przemieszczanie ogromnych bloków kamiennych czy elementów stalowych konstrukcji za pomocą podnośnika hydraulicznego.

Ta technika ma na tyle szerokie zastosowanie, że za jej pomocą cięcie i zgniatanie przedmiotów jest niezwykle proste. Jedna pompa hydrauliczna wytwarza tak duże ciśnienie, że sprawnie może ono być wykorzystywane przez kilka urządzeń, które są podłączone do układu.

Przy zastosowaniu hydrauliki siłowej bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy były bezawaryjne i jak najlepszej jakości. Z tego względu warto zaopatrywać się w nie w sprawdzonych zakładach.

śr. ocena 5 / głosów 5