Elementy obwodowej ochrony ogrodzeń

Ludzie mają tendencję do myślenia, że nieszczęśliwe wypadki ich nie dotyczą. Zdarzają się obcym ludziom, ale nie im. To samo dotyczy kradzieży. Dlatego wiele osób, wierząc w to, że są bezpieczni, nie ochrania swojego domu przed włamaniem. Prawda jest niestety taka, że nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi się coś złego. Dlatego warto być gotowym na takie wypadki i odpowiednio wcześnie zabezpieczyć swoją posesję.

Ochrona obwodowa – co to takiego?

Nazwa tego systemu pochodzi od zasady jego działania. Czujniki alarmowe są bowiem rozmieszczone na obwodzie danej strefy, czyli np. na ogrodzeniu. Alarmu nie uruchomią domownicy poruszający się wewnątrz posesji, jednak próba wtargnięcia zostanie już zauważona.

Jak system wykrywa włamywacza? Jednym ze sposobów jest kontrolowanie zmian nacisku na podłoże. Ochrona obwodowa może być zastosowania zarówno na posesjach prywatnych, jak i w przypadku większych budynków publicznych. Charakteryzuje się ona dużą skutecznością, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jakie są elementy obwodowej ochrony ogrodzeń?     

Systemy obwodowej ochrony ogrodzeń są wyposażone w różne elementy, zależnie od ich typu. Niektóre łączą w sobie kilka czynników. Jakie są zatem rodzaje czujników w obwodowej ochronie ogrodzeń? Oto kilka przykładów.

-Bariera podczerwieni. Ten element przesyła promieniowanie IR. Kiedy intruz przerwie którąś z linii systemu, włącza się alarm.
-Czujniki magnetyczne. Mogą przyjmować postać kabli sensorycznych, oferowanych np. przez firmę ATLine. Montuje się je zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Dużą zaletą jest to, że można umieścić je nawet pod asfaltem. Potrafią oszacować masę intruza i jego prędkość, co pozwala zapobiegać fałszywym alarmom i odróżnić włamywaczy od zwierząt lub użytkowników posesji.
-Czujniki wibracyjne. Reagują one wówczas, gdy wykryją niepokojący ruch wokół ogrodzenia. Mogą być umieszczane nad i pod ziemią. Niestety fałszywe alarmy mogą powodować np. spadające w pobliżu owoce, a podłoże, w którym zamontowane są czujniki, nie powinno być zbyt wilgotne.

Czy warto zainwestować w obwodową ochronę ogrodzeń?

Nie da się ukryć, że systemy obwodowej ochrony ogrodzeń mają wiele zalet. Po pierwsze, alarm włącza się już podczas wtargnięcia intruza na posesję, a nie dopiero wtedy, kiedy dotrze on do okien czy drzwi. Poza tym, z reguły czujniki są w stanie odróżnić włamywacza od innych czynników, dlatego fałszywe alarmy nie są zbyt częste. Inwestując w system tego typu, zapewniasz sobie poczucie bezpieczeństwa, a także realną ochronę w przypadku włamań.

śr. ocena 5 / głosów 5