Ekologiczne alternatywy dla kotłów węglowych

Kotły węglowe nadal stanowią spory odsetek urządzeń grzewczych. Dotyczy to głównie budynków jednorodzinnych położonych na terenach wiejskich, ale również osiedlach miejskich. Najczęściej są to kotły starego typu o niskiej efektywności energetycznej i bardzo wysokiej emisji spalin. Wiele osób chcących dokonać wymiany pieca zastanawia się jaki kocioł zakupić. Sprawdźmy zatem alternatywne i ekologiczne źródła ogrzewania dostępne […]

kocioł ekologiczny

Kotły węglowe nadal stanowią spory odsetek urządzeń grzewczych. Dotyczy to głównie budynków jednorodzinnych położonych na terenach wiejskich, ale również osiedlach miejskich. Najczęściej są to kotły starego typu o niskiej efektywności energetycznej i bardzo wysokiej emisji spalin. Wiele osób chcących dokonać wymiany pieca zastanawia się jaki kocioł zakupić. Sprawdźmy zatem alternatywne i ekologiczne źródła ogrzewania dostępne obecnie na rynku.

Czym można zastąpić kotły węglowe?

Kotły węglowe szczególnie modele starszej generacji są źródłem dużej części zanieczyszczeń jakie trafiają do atmosfery. Zanieczyszczenia te powodują nie tylko pogorszenie jakości powietrza, którym oddychamy, ale są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób. Dlatego tak ważne jest zastąpienie przestarzałych pieców nowymi ekologicznymi urządzeniami. Rodzaje nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania przybliża ekspert firmy, która oferuje sprzedaż i montaż proekologicznych źródeł ciepła:

Wiele osób stających przed koniecznością wymiany kotła grzewczego ma dylemat jakie urządzenie wybrać. Jeśli do budynku doprowadzony jest gaz ziemny warto przeanalizować instalację kotła gazowego. Piece takie są niemal bezobsługowe, mogą ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę użytkową. Współpracują z wieloma rodzajami termoregulatorów, które pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania. W przypadku braku infrastruktury gazowej pozostają kotły na paliwo stałe, których wybór jest bardzo szeroki. Warto choćby wspomnieć o kotłach na pellet, biomasę lub ekogroszek. Każde z tych paliw ma cenę zbliżoną do węgla, jednak w przeciwieństwie do niego nie szkodzi środowisku naturalnemu. Kotły na paliwa ekologiczne cechują się dużą sprawnością energetyczną, niską emisją spalin i relatywnie tanim paliwem. Wiele modeli, zwłaszcza tych wyposażonych w podajniki dorównuje pod względem komfortu obsługi kotłom gazowym.

Czym kierować się przy wyborze kotłów ekologicznych?

Wybierając nowoczesny niskoemisyjny kocioł centralnego ogrzewania warto dokładnie przeanalizować, które z rozwiązań dostępnych na rynku będą dla nas najlepsze. Wśród wielu czynników mających wpływ na wybór źródła ogrzewania najważniejszym jest dobór optymalnej mocy kotła do ogrzewanej powierzchni. Dla domów o metrażu nie przekraczającym 180 m2 w zupełności powinien wystarczyć kocioł o mocy 10 – 20 kW. Oczywiście im lepsza termoizolacja budynku tym mniejsza moc kotła potrzebna do jego ogrzania. Inną czasami pomijaną kwestią jest tryb życia domowników. Dla osób, które znaczną część dnia spędzają poza domem lub często wyjeżdżają na kilka dni idealnym rozwiązaniem jest montaż urządzenia z automatycznym podajnikiem paliwa oraz instalacja zewnętrznych i wewnętrznych czujników temperatury. Automatyczny podajnik eliminuje konieczność ręcznego dodawania opału do kotła. Natomiast czujniki termiczne połączone ze sterownikiem pozwalają na automatyczne, a nawet zdalne zarządzanie temperaturą w ogrzewanych pomieszczeniach. Jak więc widać jest wiele alternatyw dla przestarzałych kotłów węglowych, które dodatkowo mogą być dofinansowane z wielu programów przez co koszt ich zakupu i montażu ulega znacznemu obniżeniu.

śr. ocena 5 / głosów 1