Czym jest efektywność energetyczna i jak ją poprawić?

Efektywność energetyczna to pojęcie pojawiające się w wielu branżach. W przypadku ogrzewania domów i innych budynków chodzi głównie o zużycie mniejszej ilości energii w celu uzyskania oczekiwanego efektu. W przemyśle natomiast dąży się do ograniczenia wykorzystywanego prądu niezbędnego do wytworzenia konkretnych produktów. Jak poprawić efektywność energetyczną w danym obszarze?

Czym jest efektywność energetyczna?

Niezależnie od branży, poprawa efektywności energetycznej jest równoznaczna z dążeniem do zmniejszenia ilości wykorzystywanej energii w stosunku do uzyskanych wyników. Taki zabieg zmniejsza koszty eksploatacji zarówno, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, jak i konsumentów kupujących dany produkt lub usługę. Poprawianie efektywności energetycznej ma związek nie tylko ze względami ekonomicznymi, lecz także dbałością o środowisko. W ten sposób można ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych związków.

Efektywność energetyczna w przemyśle

Poprawa efektywności energetycznej w przemyśle polega na zastosowaniu bardziej wydajnych technologii i procesów produkcyjnych. Zdarza się, że niektóre zakłady niezamierzenie wytwarzają np. parę wodną lub energię jako produkt uboczny swojej produkcji, a  następnie zużywają je na potrzeby własne, co pozwala im na zmniejszenie ilości energii pobieranej z zewnątrz.

Dobrą praktyką wpływającą na poprawę efektywności energetycznej w przemyśle jest wymiana kotłów i pieców na nowoczesne modele będące w stanie pracować w wyższych temperaturach. Takie urządzenia są zwykle znacznie bardziej wydajne, co wpływa na zmniejszenie wytwarzania substancji zanieczyszczających środowisko.

Coraz częściej nowoczesne linie produkcyjne są wyposażane w rozwiązania pozwalające na znaczną oszczędność energii. Popularne stają się napędy o zmiennej prędkości obrotowej, której wartość można z łatwością dostosować do własnych potrzeb, zwiększając wydajność silnika o nawet 60%. Korzystna okazuje się także optymalizacja napięcia oraz korzystanie z silników wykonanych z materiałów nadprzewodzących. Nowoczesne rozwiązania można znaleźć w ofercie takich firm, jak Comerc projektującej i budującej kompletne linie do produkcji pelletu.

Efektywność energetyczna w projektowaniu budynków

Zarówno w przypadku obiektów przemysłowych, jak i domów mieszkalnych, odpowiednia efektywność energetyczna pozwala na oszczędzenie sporej sumy pieniędzy na przestrzeni roku. W tym zakresie stosuje się takie rozwiązania, jak rozmieszczenie okien od strony południowej, dachy w ciemnych barwach czy świetlówki kompaktowe. Ważna jest także sama technologia ogrzewania i chłodzenia. Coraz popularniejsze stają się geotermiczne systemy grzewcze.

śr. ocena 0 / głosów 0