Charakterystyka hal stalowych

Hale stalowe to bardzo popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie przemysłowym, ale nie tylko. Hale stalowe mogą być na przykład obiektami magazynowymi, sportowymi, czy widowiskowymi. Konstrukcje te nie przypominają już mało estetycznych, stalowych pudełek – to dziś obiekty atrakcyjne, wykonane i wykończone z dużą precyzją, obudowane zwykle płytami warstwowymi dobrej jakości. Co warto więcej o nich wiedzieć?

właściwości hali stalowych

Konstrukcja nośna hali stalowej

Konstrukcje hal stalowych projektowane są indywidualnie, zgodnie z omówionym wcześniej zamysłem inwestora i jego zapotrzebowaniami. Podczas obliczeń konstrukcyjnych, które tworzone są na podstawie stworzonego wcześniej projektu koncepcyjnego, wykorzystywane są dziś najnowsze normy. Prócz obciążenia ciężarem własnym (w tym obudową ścian i dachu) konstruktor bierze pod uwagę obciążenie wiatrem i śniegiem. Jeśli w hali będzie pracowała suwnica, jej ciężar oraz dynamiczne obciążenia również są uwzględniane w projekcie. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, konstrukcje nośne hal mogą być wykonywane w różnych układach – najpopularniejszy jest układ słupowo-kratowy i słupowo-ryglowy. Nowoczesne hale stalowe to dziś konstrukcje w dużej mierze prefabrykowane, co daje nam krótki czas budowy, a tym samym także niskie koszty. Zaletą jest również lekkość takich konstrukcji. Prefabrykaty to elementy wykonane z dużą dokładnością. Ich łączenia nie muszą być mało estetycznymi spawami – mogą być skręcane przy pomocy atestowanych połączeń śrubowych.

Obudowa i dodatkowe wyposażenie

Do obudowy ścian najczęściej wykorzystywane są płyty warstwowe, które wypełnione są rdzeniem z materiału izolacyjnego, jak poliuretan, styropian, wełna mineralna lub pianka PIR. Inne rozwiązanie to obudowa typu: blacha trapezowa od zewnątrz, izolacja z wełny mineralnej, blacha trapezowa od wewnątrz. W przypadku hal nieizolowanych obudowa może być wykonana z samej blachy trapezowej. Omówione rozwiązania sprawdzą się także jako obudowa dachu, przy czym przy pierwszej pozycji dochodzi jeszcze warstwa papy termozgrzewalnej lub membrany dachowej PCV. Jeśli chodzi o wyposażenie, które można nazwać dodatkowym, to przede wszystkim drzwi, bramy oraz systemy rynnowe. Na życzenie inwestora hala może być wyposażona w okna i świetliki dachowe, a także klapy dymowe oraz instalacje przeciwpożarowe różnego typu, jak popularne instalacje tryskaczowe. Coraz częściej hale – szczególnie produkcyjne – wyposażane są także w instalacje, które pozwalają na odzyskiwanie i pozyskiwanie energii, czyli instalacje solarne, czy gruntowe wymienniki ciepła.

śr. ocena 5 / głosów 1