Na co zwracać uwagę dokonując wyboru wiertarki udarowej

Wiertarka udarowa jest niezastąpionym narzędziem do przewiercania betonów i murów. Narzędzie posiada specjalny mechanizm, który po włączeniu go, umozliwia wiercenie w twardych materiałach. Urządzenia te, zresztą jak większość wszystkich innych wiertarek, są zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230 V, chociaż istnieją też wersje zasilane akumulatorem. Przy wyborze wiertarki, należy zastanowić się do jakich celów będzie służyła i w jakich będzie pracowała warunkach.

Rodzaj udaru w wiertarkach udarowych

W małych wiertarkach kompaktowych najczęściej stosowany jest specjalny mechanizm zębatkowy lub ślimakowy. Zębatki obracając się w przeciwne strony, wytwarzają udary czyli krótkie impulsy uderzeniowe, które sprawiają, że wiertło podczas wiercenia nie tylko obraca się, ale wykonuje także uderzenia w wiercony materiał z bardzo dużą częstotliwością, do 48000 razy na minutę. Podobny efekt uzyskuje się przy zastosowaniu ślimaka, który obracając się, wywołuje ruch posuwisto zwrotny uchwytu wiertła. Wiertarki udarowe rzadko kiedy są wyposażone w układ elektropneumatyczny.

Udar w młotowiertarkach

Młotowiertarki służą także do wiercenia otworów w betonach, kamieniu i marmurze, ale dodatkowo umożliwiają wykuwanie w nich bruzd, dużych dziur lub rozbijanie ścian, stropów itp..

Młotowiertarki o większej masie nazywane są młotami udarowo-obrotowymi – mówi nam przedstawiciel firmy Zamet ze Stargardu Szczecińskiego. Najistotniejszą cechą odróżniającą te urządzenia od wiertarek udarowych jest  zastosowanie w nich pneumatycznego mechanizmu udarowego. Dzięki temu w czasie pracy młotowiertarka nie wymaga dużego nacisku do obrabianego materiału. Urządzenia te najczęściej są wyposażone w uchwyt typu SDS do mocowania wierteł, dłut czy innego osprzętu.

Wiertła i wybór urządzeń

Wiertła używane do pracy z włączonym udarem w wiertarkach udarowych i młotowiertarkach mają specjalne, bardzo twarde końcówki wykonane z węglików spiekanych. Taka końcówka ma bardzo dużą odporność i wytrzymuje znaczne obciążenia i udary. Część uchwytowa  wiertła do wiertarek udarowych jest gładka i może być mocowana w klasycznych uchwytach wiertarskich. W młotowiertarkach stosuje się wiertła z końcówką  dostosowaną do uchwytów typu SDS oraz różnego kształtu dłuta służące do wykonywania bruzd i kucia. Do drobnych prac domowych wystarczy nam klasyczna, niewielka wiertarka z udarem. Pozwala ona na wiercenie otworów w betonie lub w cegle o średnicy nie większej niż 10 mm,  oczywiście przy przełączeniu na tryb udaru. W trybie bez udaru wiertarką tego typu możemy wykonywać otwory w drewnie, metalu lub w tworzywach. Jeśli będziemy chcieli kuć lub wykonywać bruzdy w ścianach, lecz w niewielkim zakresie, to powinniśmy wybrać młotowiertarkę do zastosowań amatorskich. Natomiast do profesjonalnego wiercenia i kucia w betonie, kamieniu i marmurach trzeba już kupić stosunkowo drogie urządzenie z wyższej półki.