Zbiorniki przeponowe w zestawach hydroforowych

Zestaw hydroforowy to jeden z korzystniejszych sposobów wsparcia instalacji wodnej. Pozwala zapewnić stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Ma też niebagatelny wpływ na możliwość doboru stacji uzdatniania wody. Producenci oferują dwa rodzaje zbiorników ciśnieniowych – hydrofory ocynkowane i przeponowe. Czym dokładnie są? Do czego służą? I jakie są plusy oraz minusy wspomnianego rozwiązania? Wyjaśniamy.

Do czego wykorzystywane są zbiorniki hydroforowe?

Zbiorniki hydroforowe, potocznie zwane hydroforami, to zespół urządzeń, które pozwalają zapewnić stałe ciśnienie wody i zwiększyć jej czynną objętość w instalacji wodociągowej. Wpływają one na znaczne wydłużenie żywotności instalacji. Cechuje je bardzo korzystne działanie na pompy – element często ulegający awarii. Specjaliści z firmy DAMBAT zaznaczają, że można je wykorzystać zarówno w gospodarstwach domowych, domkach letniskowych, gospodarstwach rolnych, jak i też ogrodniczych. W skład zestawu hydroforowego wchodzą:

  • hydrofor – zbiornik ciśnieniowy częściowo wypełniony wodą, a częściowo powietrzem,
  • manometr – dokonujący pomiaru ciśnienia,
  • pompa wirnikowa – napędzana silnikiem elektrycznym,
  • presostat – automat odpowiadający za włączanie i wyłączanie zasilania elektrycznego,
  • zawory – odcinający, zwrotny i bezpieczeństwa.

Czym jest hydrofor przeponowy?

Zbiorniki przeponowe różnią się od ocynkowanych budową. W ich wnętrzu zamontowana jest membrana, zwana potocznie przeponą. Pozwala ona rozdzielić wnętrze zbiornika na dwie części. To właśnie w jego środku magazynowana jest woda. Ważnym elementem budowy jest przestrzeń znajdująca się pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną ścianą membrany, która wypełniona jest powietrzem. Warto dodać, że jest ono wtłaczane pod odpowiednim ciśnieniem. Najczęściej zbiorniki te dostępne są w różnych rozmiarach – 20, 50 i 100 l.

Ich budowa sprawia, że pracują znacznie ciszej niż ich wersja ocynkowana. Do ogromnych zalet należy również zaliczyć zwiększoną mobilność, gdyż pompa wraz z całym osprzętem może być umieszczona na zbiorniku. Do pozostałych plusów tego rozwiązania można dodać fakt, że woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika, urządzenie jest gotowe do działania, a ryzyko wystąpienia korozji jest niewielkie. Rozwiązanie to może mieć jednak pewne minusy. Do najważniejszych zaliczyć można konieczność dopompowywania powietrza, ale też możliwość wykonania okresowej wymiany gumowej przepony. Z uwagi na jej ciągłe narażenie na naprężenie pod wpływem wody zmęczony materiał może pęknąć, a opcja jego wymiany na nowy obniża koszty naprawy.

W ciągu ostatnich lat coraz większa popularność zyskują zbiorniki membranowe tzn. bezprzeponowe – FIX. Są to poziome naczynia z niewymienną membraną przeznaczone do użytku z wodą pitną. Zbiorniki posiadają podstawę oraz nogi wykonane z tworzywa, dzięki czemu ryzyko rezonowania pompy zostało ograniczone. We wnętrzu stalowego naczynia znajduję się niewymienna membrana wykonana z BUTYL-u charakteryzującą się dużą wytrzymałością na rozciąganie oraz odpornością na działanie wysokich temperatur, oddzielająca ciecz od przestrzeni zajętej przez powietrze. Przyłącze ze stali nierdzewnej 1”. Powierzchnią zewnętrzna z dwuwarstwową farbą epoksydową i poliuretanową farbą akrylową. Zgodność z dyrektywą UE PED 2014/68/UE. Maksymalne ciśnienie robocze 10 bar. Największą zaletą zbiorników FIX jest ich konstrukcja, dzięki której sprawdzanie ciśnienia w zbiorniku zostało ograniczone do 1 razu na rok, a to z kolei pozwoliło na wydłużenia gwarancji aż do 5 lat.

śr. ocena 5 / głosów 5