Zasady obsługi transporterów do szkła

Nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na nietypowe materiały, zarówno do wykańczania elewacji, jak i do tworzenia konstrukcji wewnętrznych. Jednym z popularniejszych wśród nich, a jednocześnie bardzo modnych jest szkło dostępne wielu odmianach. Do przenoszenia szyb oraz ich wygodnego montażu służą specjalne manipulatory. Dowiedz się, czym są takie urządzenia i jak działają.

Szkło – materiał o wyjątkowych właściwościach

Stosowanie szkła w budownictwie nie jest nowością, gdyż przeszklenia okien i drzwi tarasowych są stosowane już od dawna. W ostatnich dziesięcioleciach produkcja tego materiału uległa znacznemu unowocześnieniu, a na rynku pojawiły się jego odmiany hartowane, klejone, barwione, matowane i wiele innych. Następstwem tego rozbudowania oferty jest znacznie szersze wykorzystanie szkła zarówno do tworzenia konstrukcji zewnętrznych, jak i do budowania ścianek działowych, boksów, witryn czy przepierzeń.

Szkło jest materiałem o wielu zaletach. Charakteryzuje się przejrzystością, dzięki której nie ogranicza dostępu światła. Jest łatwe do utrzymania w czystości i odporne na czynniki biologiczne, co kwalifikuje je jako materiał wysoce higieniczny. Ponadto dobrze znosi kontakt ze środkami chemicznymi, jest odporne na ścieranie i – w formie naturalnej – neutralne w kolorze. W efekcie doskonale pasuje do każdej aranżacji, bez względu na jej styl. Do wad szkła można zaliczyć jego wyjątkową kruchość i małą odporność na naprężenia. Z ich powodu tafle szklane są trudne do przenoszenia zwłaszcza, jeśli mają duże rozmiary. Dlatego w warunkach budowlanych, magazynowych czy produkcyjnych do ich przemieszczania wykorzystuje się specjalne transportery do szyb.

Jak działa transporter do szkła?

Transportery do szkła są niewielkimi robotami z układem jezdnym gąsiennicowym lub kołowym, wyposażonymi w specjalne ramię manipulacyjne. Jego charakterystycznym elementem są specjalne końcówki z przyssawkami, które umożliwiają umocowanie tafli szklanej, a następnie jej przeniesienie na dowolną odległość. Przyssawki są wykonane z elastycznego materiału, który miękko przylega do powierzchni. W efekcie naturalne naprężenia szkła, jakie powstają przy zmianie pozycji tafli, są amortyzowane. Przyssawka poddaje się naciskowi szkła i dopasowuje do jego kształtu. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza ryzyko pęknięcia tafli.

Transportery do szyb i innych materiałów, które oferuje firma Winlet Polska, są nowoczesnymi maszynami wyposażonymi w wiele innowacyjnych rozwiązań. Zaliczają się do nich między innymi:

-elektroniczny system sterowania manipulatorem,
-bezstopniowa regulacja przemieszczania się ramienia,
-wydajny układ napędowy,
-napęd na przednie koła, który eliminuje ryzyko przewrócenia się maszyny pod obciążeniem,
-możliwość obrotu elementu o 180 stopni,
-wysuwane ramię teleskopowe,
-bezpieczna, płynna i precyzyjna obsługa hydrauliczna,
-możliwość sterowania za pomocą pilota.

Transportery są proste w obsłudze, stabilne bezpieczne i mogą unosić tafle szklane o masie nawet do 1000 kg. Sprawdzają się zarówno podczas pracy w budynku, jak i na zewnątrz.

śr. ocena 5 / głosów 5