Zasady eksploatacji jonizatora wody

W dobie coraz większego zainteresowania ogólnym stanem zdrowia, coraz więcej osób sięga po nowoczesne technologie. Jednym z rozwiązań, które cieszy się rosnącą popularnością są jonizatory wody, które pozwalają poprawić właściwości zdrowotne wody pozyskiwanej wprost z kranu. Jednak urządzenia te są dość wrażliwe na jakość wody, która przez nie przepływa, dlatego powinniśmy je bardzo rozważnie eksploatować i dbać o nie. Jakich zasad należy się trzymać w tej kwestii?

Twardość wody a żywotność jonizatora

Twardą wodą nazywamy wodę charakteryzują się dużym stężeniem jonów wapnia i magnezu oraz ewentualnie żelaza i manganu. Nie stanowi ona zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, wciąż jednak stanowi poważny problem.

Wysoka zawartość wspomnianych jonów sprzyja osadzaniu się na metalowych elementach sprzętów domowych, które mają kontakt z wodą tak zwanego kamienia kotłowego – mówi przedstawiciel firmy Global WaterKamień ten pochłania duże ilości ciepła, dlatego też jeśli osadzi się na grzałce pralki, powoduje nadmierne zużycie energii potrzebnej do ogrzania wody. W ten sposób między innymi sprzyja przyspieszonemu zużyciu elementów, przyczynia się do występowania awarii. Ogólnie zwiększa on koszty eksploatacji urządzeń wykorzystujących wodę.

Kamień kotłowy z twarde wody osadzać się będzie również na płytkach jonizatora, uniemożliwiając ich sprawne działanie. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jonizatora wody i podłączenie go do naszej instalacji wodnej, powinniśmy sprawdzić, jaką twardością charakteryzuje się woda w naszych kranach. Możemy to zrobić na stronie lokalnych wodociągów lub przy pomocy samodzielnie wykonanych testów.

Jak zmiękczyć wodę?

Twardość wody wynika z jej składu chemicznego. Żeby go zmienić, powinniśmy zainwestować w specjalny zmiękczacz wody montowany na głównym ujęciu wody w budynku bądź system nanofiltracyjny, montowany na tym samym ujęciu, gdzie zamierzamy zainstalować jonizator. Oba rozwiązania są równie skuteczne. Wysokiej jakości zmiękczacze i filtry znajdziemy w ofercie firmy Global Water.

Konsekwencje stosowania twardej wody w jonizatorze

Twarda woda prowadząc do zakamienienia płyt jonizatora wpływa na pogorszenie jakości otrzymywanej wody. Możemy to stwierdzić, badając ilość zawartego w niej wodoru – będzie ona mniejsza, niż w przypadku wody ze sprawnego jonizatora. W niektórych przypadkach kamień może nawet doprowadzić do nieszczelności jonizatora i wycieków wody na zewnętrza.

śr. ocena 5 / głosów 5