Zasady eksploatacji akumulatorów

Akumulator to niezbędny element każdego samochodu – to właśnie on dostarcza energii potrzebnej do rozruchu silnika. Mimo, że jest on tak kluczowy dla sprawnego funkcjonowania auta, niewielu kierowców ma świadomość tego, jak go poprawnie używać. Należy pamiętać, że niewłaściwa eksploatacja akumulatora przyczynia się do skrócenia jego żywotności, a nawet może prowadzić do uszkodzenia samochodu i stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Wymiana akumulatora

Do wymiany zużytego akumulatora możemy przystąpić dopiero po upewnieniu się, że wszystkie odbiorniki prądu oraz zapłon silnika są wyłączone, a samochód stoi na płaskiej powierzchni z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Wymieniając akumulator warto mieć środki ochronne, takie jak gumowe rękawice i okulary ochronne (na wypadek wycieku elektrolitu).

Odłączanie zaczynamy zawsze od bieguna ujemnego, następnie odłączamy biegun dodatni i zdejmujemy zabezpieczenia akumulatora – wyjaśnia specjalista firmy Bat Profi. – Montaż nowego akumulatora przebiega w odwrotnej kolejności najpierw umieszczamy go w komorze silnika, zabezpieczamy, podłączamy biegun dodani, a na końcu biegun ujemny. Pamiętajmy, że akumulator powinien posiadać parametry odpowiednie dla naszego auta, m.in. w kwestii pojemności, wartość prądu rozruchowego etc.

Ładowanie akumulatora

Jeśli w wyniku niewłaściwego użytkowania bądź uszkodzenia akumulator samochodowy się rozładuje, możemy go podładować na dwa sposoby – przy pomocy kabli lub prostownika. W pierwszym przypadku potrzebujemy dostępu do akumulatora innego samochodu, do którego się podłączymy – używamy do tego kabli oznaczonych znakiem plusa i minusa. Najpierw łączymy ze sobą bieguny dodatnie, następnie minusowe. Po podłączeniu uruchamiamy silnik ze sprawnym akumulatorem, po kilku minutach próbujemy odpalić drugi. Jeśli się uda, zdejmujemy kable w odwrotnej kolejności co przy podłączaniu – najpierw minusy, potem plusy. Przy ładowaniu prostownikiem konieczne jest wyjęcie akumulatora z komory silnika, jak w przypadku wymiany. Ułożony na płaskim, stabilnym podłożu akumulator podłączamy do prostownika tak samo jak do innego samochodu – najpierw plus, potem minus – następnie ustawiamy odpowiednią wartość ładowania. Po pełnym załadowaniu (około 10-12 godzin) odłączamy akumulator w odwrotnej kolejności i umieszczamy z powrotem w komorze silnika.

Użytkowanie akumulatora na co dzień

Powyższe problemy z wymianą i rozładowaniem akumulatora zdarzają się relatywnie rzadko, jednak na co dzień również warto wiedzieć, jak korzystać z tej baterii. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, żeby nie zostawiać włączonych świateł i innych odbiorników energii przy wyłączonym silniku przez długi czas – szczególnie w okresie zimowym. Podobnie unikajmy uruchamia silnika przy włączonych innych odbiornika, gdyż one również pobierają wtedy energię. Ważne jest również regularne sprawdzanie poziomu elektrolitu w akumulatorze oraz wartości napięcia w stanie spoczynku i po uruchomieniu silnika.

śr. ocena 5 / głosów 5