Zalety żurawi gąsienicowych

Żurawie gąsienicowe to specjalistyczne maszyny wykorzystywane przede wszystkim w branży budowlanej, ale też w energetyce czy przy tworzeniu tuneli. Z uwagi na liczne zalety urządzenia te coraz częściej stają się nieodzownym narzędziem realizacji przeróżnych inwestycji. W poniższym artykule przedstawiamy największe atuty żurawi gąsienicowych.

Konkretne maszyny do konkretnych zadań

Dzięki rozwojowi technologii w zakresie tych właśnie maszyn pojawiają się ich kolejne modele, przeznaczone z myślą o konkretnych zadaniach tudzież warunkach pracy. Przykładem mogą być chociażby żurawie gąsienicowe o kompaktowych rozmiarach i wyjątkowej zwrotności, pozbawione dodatkowych podpór, a więc szczególnie dobrze spisujące się w ograniczonej przestrzeni. W połączeniu z wyjątkową precyzją stają się więc niezastąpione zwłaszcza w gęsto zabudowanych centrach miast.

Przemieszczanie (się) maszyn

Gąsienicowe podwozie ułatwia z kolei manewrowanie na trudnym, nieregularnym podłożu. Jak zapewnia wyłączny dystrybutor na Polskę japońskich żurawi Maeda, są one w stanie pokonywać wzniesienia o nachyleniu od kilku do nawet 34 stopni (w zależności od modelu). Przemieszczając się zaś, mogą transportować podniesione wcześniej ładunki. Przejazd maszyny z ciężarem na haku pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Podobnie zresztą rzecz ma się z dotarciem mobilnego żurawia na miejsce realizacji prac, równie mało kłopotliwym, jak sprawne i szybkie przygotowanie maszyny do podjęcia działań. Możliwe jest nie tylko wielokrotne przestawianie jej w ciągu dnia na terenie budowy, ale też realizacja w tym czasie nawet kilku zleceń w oddalonych od siebie lokalizacjach.

Komfort obsługi

Ani montaż, ani sama obsługa żurawia gąsienicowego nie wymagają zaangażowania tak dużej liczby ludzi jak w przypadku klasycznych żurawi dźwigowych, co pozwala poczynić dodatkowe oszczędności. Operator maszyny ma zaś zapewnione maksymalnie bezpieczne i komfortowe warunki pracy. Składają się na to między innymi system zapobiegania kołysaniu (z ang. zero tail swing) czy alarmujący czujnik przechylenia albo tylna kamera ułatwiająca manewrowanie żurawiem. W osiągnięciu jak najwyższej precyzji i efektywności pomagają też w pełni zabezpieczona, klimatyzowana kabina oraz możliwość zmiany prędkości zarówno jazdy, jak i wciągarki.