Zalety stosowania pneumatycznych podajników pelletu

Pneumatyczne podajniki pelletu mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkownicy nie chcą lub nie mogą uzupełniać kotła co kilka tygodni. Wolą wykorzystać w tym celu duży silos czy zbiornik, gdzie mogą gromadzić paliwo przez cały sezon, a potem za pomocą pneumatycznego podajnika, przekazywać je do kotła na pellet w sposób automatyczny. Ale to nie jedyna zaleta ich stosowania.

Komfort

Zastosowanie pneumatycznych podajników pelletu ma wiele zalet. Są to podajniki w 100% automatyczne, które są w stanie transportować paliwo zarówno w pionie, jak i w poziomie na poziomie nawet kilkudziesięciu metrów odległości. Transport odbywa się za pomocą strumienia powietrza oraz rur wykonanych z tworzywa sztucznego o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu można zlokalizować magazyn nawet w znacznej odległości od samego kotła i gromadzić w nim paliwo przez cały sezon. W przypadku wykorzystywania pneumatycznych podajników pelletu ogrzewanie domu staje się znacznie bardziej komfortowe i bezproblemowe. Są one dostępne w ofercie producentów kotłów grzewczych, takich jak np. firma EkoGreń.

Klasyczne zasobniki pelletu przy kotłach c.o. wymagają systematycznego i regularnego uzupełniania paliwem. Dzięki pneumatycznym podajnikom użytkowanie kotła jest w zasadzie bezobsługowe. Podajniki pneumatyczne są wyposażone w wiele czujników, które nadzorują zautomatyzowaną pracę urządzenia. W momencie wykrycia poziomu minimum w zbiorniku buforowym urządzenie napełnia go do poziomu maximum i to niezależnie od aktualnego czasu.  Niekiedy istnieje również możliwość czasowego zaprogramowania działania podajnika – wówczas zbiornik buforowy jest napełniany w danym dniu tygodnia i o określonej przez użytkownika godzinie.

Zasada działania

Paliwo zasysane jest z komory magazynu przy pomocy specjalnej turbiny ssącej, a następnie wędruje przewodem prosto do zasobnika. Drugim przewodem do magazynu powraca powietrze. Taki system ma więc jeszcze jedną dodatkową zaletę – nie powoduje zapylenia kotłowni. Najczęściej pellet transportuje się rurami elastycznymi, a więc istnieje dość duża dowolność w możliwości usytuowania głównego zbiornika paliwa. Za sprawą wysokiej wydajności podawania zbiornik buforowy jest zapełniany bardzo szybko. Dzięki temu obsługa kotłów na pellet staje się w zasadzie w pełni automatyczna. Nie trzeba się nawet martwić o czystość pomieszczenia i całego procesu, a czas poświęcony na doglądanie można przeznaczyć na pracę lub odpoczynek – nie mówiąc też o czasie i koszcie czyszczenia.