Zalety stosowania akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych

Od kilku lat termin „tworzywa sztuczne” jest nacechowany negatywnie. Kojarzy się nam niemal wyłącznie z bardzo złym wpływem na środowisko naturalne. Prawda zaś jest taka, że tworzywa sztuczne wyróżniają się wieloma pozytywnymi cechami, a planetę zanieczyszczamy my sami, nie dbając o odpowiednią segregację odpadów i proces recyklingu. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zalety mają akcesoria meblowe wykonane z tworzyw sztucznych.

Zalety stosowania akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne – definicja

Tworzywa sztuczne to materiały, które nie występują naturalnie w środowisku. W całości wykonywane są bowiem z polimerów syntetycznych w sztucznie aranżowanych przez człowieka warunkach i procesach. Stąd też nie jest możliwe, aby jego rozkład przebiegał tak, jak w przypadku tworzysz pochodzenia naturalnego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Stawik, zajmującej się produkcją akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych: Wykonane z tworzyw sztucznych produkty takie jak np. akcesoria meblowe potrzebują bardzo długiego okresu czasu, aby ulec całkowitemu rozkładowi. Nie oznacza to jednak, iż jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wycofanie tworzywa sztucznego jako surowca stosowanego do ich produkcji. To, co należy robić, to odpowiednio gospodarować odpadami. Na szczęście świadomość ekologiczna wciąż rośnie, zarówno pośród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców czy właścicieli wielkich fabryk.

Zalety akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych

Najczęściej produkowanymi z tworzyw sztucznych akcesoriami meblowymi są m.in. kółka obrotowe do foteli biurowych i stolików, wszelkiego rodzaju nóżki, zaślepki konfirmatu, rolki, zaciski szyby oraz stopki. Wszystkie wymienione tu akcesoria stanowią ważne elementy poszczególnych mebli. Niektóre takie jak nóżki czy stopki są wręcz niezbędne. Aby właściwie spełniać swoją rolę, wszystkie muszą cechować się dużą wytrzymałością. Tworzywa sztuczne zapewniają im tę właściwość, charakteryzują się one bowiem korzystnym stosunkiem wytrzymałości mechanicznej do ciężaru właściwego.

Kolejną zaletą stosowania akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych jest ich długa żywotność bez konieczności konserwacji. Dzięki niej meble, z których korzystamy na co dzień, mogą nam służyć długo i nie wymagają częstych napraw. Tworzywa sztuczne wyróżniają się również łatwością formowania, nawet w skomplikowane kształty. To zaś umożliwia produkcję zaślepek, stopek czy zacisków szyby, które poprzez odpowiedni kształt idealnie będą realizowały swoje zadania.

Tworzywa sztuczne charakteryzują się także wysoką lub bardzo wysoką odpornością na działanie substancji chemicznych oraz wody. Ta cecha jest ważna w przypadku nóżek, stopek i rolek, gdyż te części mebli nie mogą ulegać korozji. Wreszcie akcesoria meblowe wykonane z tworzyw sztucznych wyglądają atrakcyjnie, dzięki możliwościom uzyskania wybranego koloru produktu, faktury powierzchni oraz połysku. Należy jedynie pamiętać, aby produkty posiadały odpowiednie deklaracje zgodności z PN-EN 12528 i PN-EN 12529, czyli dokumenty, które potwierdzają, że akcesoria zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami, zapewniającymi bezpieczeństwo ich użytkowania.

śr. ocena 5 / głosów 1