Zalety odkurzaczy centralncyh

Domowe odkurzacze, choć dziś już właściwie niezbędne do utrzymania czystości w domu, są dość uciążliwe w użytkowaniu. Wysoki poziom hałasu, konieczność częstego czyszczenia, stosunkowo mała moc oraz nieporęczność sprawiają, że raczej niewiele osób przepada za korzystaniem z tych urządzeń częściej, niż to konieczne. Alternatywnym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, są odkurzacze centralne. Na czym polega ich przewaga?

Czym jest odkurzacz centralny?

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu odkurzacze traktowane były albo jak wynalazek rodem z filmu science-fiction, albo zbytek luksusu. Podobnie jak do każdej nowinki technologicznej, również do odkurzaczy centralnych podchodzono dość nieufnie ze względu na konieczność dostosowania do nich konstrukcji domu. Czym jest to urządzenie?

Odkurzacz centralny to zainstalowany na stałe system, umożliwiający wygodne i szybkie sprzątanie całego domu – mówi przedstawiciel firmy AirHotSkłada się on z kilku kluczowych elementów: jednostki centralnej, zawierające silnik oraz zbiornik zanieczyszczeń, poprowadzonych w ścianach przewodów transportujących zanieczyszczenia oraz tzw. gniazd ssących, stanowiących umieszczony w ścianie wylot przewodu. Zasada działania odkurzacza centralnego jest identyczna, jak w przypadku zwykłego odkurzacza – wytworzone przez silnik podciśnienie umożliwia „zassanie” zanieczyszczeń takich jak kurz i pył przez przewód i przetransportowanie ich do zbiornika. Jednak konstrukcja tego urządzenia daje nieporównywalnie większe korzyści

Dlaczego warto zainwestować w odkurzacz centralny

Główną zaletą odkurzaczy centralny jest całkowity brak dokuczliwego hałasu w trakcie sprzątania. Co prawda pracujący silnik generuje dźwięki o bardzo wysokim natężeniu, jednak instalowany jest on zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych bądź w garażu, dlatego nie słychać go podczas sprzątania pokoi. Dzięki temu możemy swobodnie sprzątać bez obaw, że hałas będzie przeszkadzał innym domownikom, np. śpiącym dzieciom. Kolejna zaleta to wysoka poręczność. Gniazda ssące montowane w pomieszczeniach umożliwiają wygodne sprzątanie domu bez konieczności ciągłego noszenia ze sobą sprzętów oraz odłączania kabla zasilającego. Jeśli kiedykolwiek korzystaliśmy z normalnego odkurzacza, z pewnością zauważyliśmy, że nie są one do końca szczelne, przez co zebrane brudy przedostają się z powrotem do pomieszczenia, w których sprzątamy. W przypadku odkurzaczy centralnych taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ zbiornik znajduje się również poza pomieszczeniami mieszkalnymi. Przy okazji jest bardzo duży, dlatego nie musimy opróżniać go po każdym sprzątaniu – to również bardzo istotna zaleta.

A wady?

Odkurzacze centralne, choć niezwykle wygodne i skuteczne, nie są pozbawione wad. Najpoważniejszą z nich są ograniczenia konstrukcyjne. Abyśmy mogli zamontować odkurzacz w domu, w ścianach powinny znajdować się specjalnej kanały, którymi można poprowadzić przewody odkurzacza. Dlatego o tej inwestycji powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania domu – w już istniejącym budynku montaż takiej instalacji może okazać się niemożliwy

śr. ocena 5 / głosów 5