Zalety kluczy udarowych

Klucze udarowe używane się do wykonywania połączeń gwintowanych przy których niezbędna jest wysoka wartość momentu obrotowego. Dzięki nim można montować i demontować śruby i nakrętki o większych rozmiarach. Urządzenia tego typu są używane w zastosowaniach przemysłowych oraz przy montażu i demontażu dużych konstrukcji. Ich głównymi zaletami jest znaczne przyspieszenie pracy i możliwość dokręcania śrub i nakrętek z właściwym momentem obrotowym.

Charakterystyka kluczy udarowych

Klucze udarowe to urządzenia wykorzystywane do zakręcania śrub lub nakrętek o większych rozmiarach, które wymagają użycia dość znacznego momentu obrotowego. Zwykle mają one zastosowane do śrub i nakrętek w rozmiarach od M10 wzwyż. Najczęściej klucze udarowe są używane w warsztatach obsługujących większe pojazdy a także przy serwisowaniu maszyn i urządzeń przemysłowych oraz montażu i demontażu dużych konstrukcji stalowych.

Profesjonalne klucze udarowe są zwykle zasilane przy pomocy instalacji sprężonego powietrza lub dzięki działaniu układu hydraulicznego. W przypadku konieczności uzyskania mniejszych momentów obrotowych korzysta się również ze sprzętu z napędem elektrycznym. Klucze elektryczne są używane również w miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia kompresora. Z narzędzi tego typu korzystają dość często wszelkiego typu mobilne warsztaty i pracownicy serwisujący sprzęt w miejscu jego montażu – wyjaśnia ekspert z firmy Mechanizacja, która specjalizuje się m.in. w dostarczaniu urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych dla przemysłu.

Do kluczy udarowych przeznaczone są odpowiednie nasadki z podniesioną wytrzymałością. Dają one pewność, że ani klucz ani obsługiwana śruba lub nakrętka nie ulegną uszkodzeniu wskutek zastosowania bardzo wysokiego momentu obrotowego. Klucze udarowe są też niekiedy używane do instalowania dużych wkrętów stosowanych do montażu rozmaitych konstrukcji drewnianych.

Działanie kluczy udarowych

Klucze udarowe zawdzięczają swoją efektywność mechanizmowi wywołującemu udar. Wspomaga on obroty klucza osiągane bezpośrednio z napędu urządzenia silnika hydraulicznego, pneumatycznego lub niekiedy elektrycznego. Uderzenie bijaków w kowadła umieszczone po przeciwnych stronach wrzeciona pozwala na wygenerowanie dodatkowej siły dokręcającej lub odkręcającej. Dzięki temu zwiększany jest moment z jakim działają używane akcesoria. Mechanizm udaru wspomaga oba kierunki obrotów, za jego pomocą możliwy jest więc zarówno montaż, jak i demontaż śrub, nakrętek lub wkrętów.

Urządzenia pozwalające na dokręcanie i odkręcanie śrub i wkrętów powinny być dobierane w taki sposób, by były w stanie wygenerować zarówno konieczny moment dokręcający, jak i sporo od niego wyższy moment odkręcający. Klucze udarowe pneumatyczne, hydrauliczne lub elektryczne powinny być więc zawsze wybierane z odpowiednim zapasem mocy. Bardzo cenną możliwością jest opcja regulacji uzyskiwanego momentu obrotowego, pozwalająca na korzystanie z jednego narzędzia przy wykonywaniu połączeń o różnych parametrach.

śr. ocena 5 / głosów 1